Tři sta milionů let starý les skrývá hlubinný důl v americkém státě Illinois. Zemětřesení způsobilo, že vědci mají k dipozici bažinu zamrzlou v čase. Najít fosilii v uhelném dole není ničím neobvyklým. Vždyť samo uhlí vzniklo z prehistorických rostlin. Jenže v dolech Riola – Vermilion Grove ve východním Illinois se na stropech důlních chodeb podařilo najít nejrozsáhlejší fosilní les, který kdy lidské oko spatřilo, napsaly Důlní noviny.
Minimálně 1000 hektarů tropické divočiny z doby před zhruba 307 miliony let. Obří zemětřesení, které zasáhlo zdejší bažiny, totiž dokonale zakonzervovalo vše, co se zde nacházelo. Uhlí bohaté na fosilie se nachází zhruba 70 metrů pod zemí, v dvoumetrových důlních chodbách. Geologové poprvé zdejší unikátní nález objevili krátce po otevření dolu v roce 1998 a od těch dob se sem pravidelně vracejí. Unikátnost nálezu spočívá v tom, že je zde k vidění celý les, nikoli pouze jednotlivé stromy nebo rostliny.
Pro vědce je toto období také velmi důležité. Jednotlivé rostlinné druhy mezi sebou soupeřily o přežití, některé zcela vyhynuly a některé se přizpůsobily změnám prostředí. Dvě třetiny druhů nalezených v illinoiském hlubinném dole zcela vymizely. Zkoumání milionů let starých rostlin ale může mít vliv i na současnost. Vědci mimo jiné zjišťují, jak se měnilo podnebí a jak na něj reagovaly rostliny. A změna klimatu v souvislosti se spalováním fosilních paliv je jedním z velmi žhavých témat současnosti.