Doba čtení:1 m, 5 s
Horníci firmy Kompania Węglowa. Foto: Kompania Węglowa

Čtyři černouhelné doly spadající pod obří státní těžařskou firmu Kompania Węglowa půjdou do likvidace. Budou převedeny na státní Společnost pro restrukturalizaci dolů a postupně uzavřeny. Důvodem je to, aby stát mohl použít rozpočtové prostředky na jejich likvidaci a vyhověl tak unijní legislativě. Vyplývá to z podkladů zveřejněných po jednání polské vlády o hornictví, uvedl hornický portál nettg.pl.

Podle serveru budou zaměstnanci dolů Pokój, Brzeszcze, Sośnicę-Makoszowy a Bobrek-Centrum moci využít programu dobrovolné výpovědi ze zaměstnání či předčasného odchodu do hornického důchodu. Přesné částky „odchodného“ zatím nejsou známy. Zaměstnanci, kteří nevyužijí těchto možností, budou pracovně převedeni na jiné doly uvnitř společnosti.

Kompania Węglowa, největší těžební společnosti v Evropské unii, má dnes 14 dolů. Čtyři převede do likvidace, další čtyři doly, které se pohybují na hraně rentability (Jankowice, Chwałowice, Marcel a Rydułtowy-Anna) od ní převezme jiná polská státní uhelná a distribuční společnost Węglokoks. Šest dolů, které mají potenciál v dnešní černouhelné krizi obstát, si firma ponechá.

Tímto scénářem by se ministři měli zabývat ve středu 7. ledna, pokud jej ovšem z jednání nevytlačí hrozba stávky polských lékařů. Podle mluvčí polského ministerstva hospodářství Iwony Dżygałové by pak rozhodnutí o polském černouhelném hornictví měla být projednána ve středu 14. ledna.