V poušti stojí tisíce kamionů s uhlím

Jediná cesta, kterou mohou řidiči využít, vede přes poušť Gobi. Foto: pixabay.com

U hranic mezi Čínou a Mongolskem stojí více než stokilometrová kolona kamionů naplněných uhlím. Celní úřady se potýkají s nedostatkem zaměstnanců. Zvládnou tak odbavit jen zhruba 700 kamionů denně.

Kolona tisíců vozů naplněných uhlím dosahuje až 130 kilometrů. Jediná cesta, kterou mohou řidiči využít, vede přes poušť Gobi. V prachu někteří z nich čekáním stráví více než týden, uvedl server iHned.cz.

Čtěte také:
V mongolských dolech umírají ninjové
Těžební průmysl Mongolska slušně roste

Import uhlí z Mongolska do Číny se oproti loňskému roku více než zdvojnásobil. Může za to uzavření uhelných dolů v Číně i sankce na dovoz ze Severní Koreji. Kvůli nedávné krizi dostalo Mongolsko peníze ze záchranného balíčku Mezinárodního měnového fondu. Oživení cen uhlí a nárůst vývozu do Číny by tak mongolské ekonomice mohly pomoci. Dlouhé kolony to ale komplikují. Těžaři v Mongolsku doufají, že se jim do příštího roku podaří těžbu ještě zvýšit, aby mohli využít vyšší ceny v Číně. Jenže to může způsobit další potíže se zácpami na hranicích.

Situaci v Gobi by mohla vyřešit železnice. S její výstavbou Mongolsko už začalo a postavilo více než 200 kilometrů základů. Projekt byl ale zastaven, protože došly peníze. Základové bloky v poušti stály příliš dlouho, takže by se ve stavbě nejspíš nedalo ani pokračovat a muselo by se začít znovu.

Mohlo by vás zajímat: