Pád z výšky šesti metrů ve stanici požární vody byl v úterý 15. září nahlášen směnovému inženýrovi Elektrárny Prunéřov I Skupiny ČEZ. Ten okamžitě vyrozuměl podnikové hasiče, telefonát však začal slovy: „Dobrý den, toto je havarijní cvičení.“
„Technologie elektrárenského provozu je značně rozmanitá a různě členitá. Tudíž skýtá i těžko přístupné prostory. Mezi ně patří i stanice požární vody se spletí armatur a úzkým kovovým schodištěm. Proto jsme se tentokráte rozhodli zaměřit havarijní cvičení na záchranu zraněného zaměstnance chemické úpravny vody, který byl v objektu na kontrole, uklouzl a spadl z výšky zhruba šesti až osmi metrů. Abychom to zbytečně nekomplikovali, měl ve finále jen jakoby zlomenou nohu a sám dokázal mistrovi služebním mobilem zavolat, co se stalo. Rozumí se, že kdyby byl jeho zdravotní stav vážněji ohrožen, například měl i poraněnou páteř, tak by jeho záchrana byla složitější. Musela by se přivolat horolezecká skupina s kladkostrojem, byl by ve speciálních nosítkách vytažen pomocí lana a poté předán záchranné službě,“ uvedl autor scénáře havarijního cvičení Miroslav Ostrihoň, vedoucí odboru řízení provozu Elektrárny Prunéřov I.
Čtěte také:
Ozonu nejvíc škodily Dukovany
S jádrem zřejmě nepohne ani nová vláda
Tento „lehčí“ způsob cvičení umožnil jednotce profesionálních elektrárenských hasičů, aby zraněnému muži nohu zafixovali a následně ho v klasických nosítkách přenesli přes armatury na rovnou podlahu. Zde ho přeložili do speciálního fixačního lůžka, v němž po nafouknutí byla ležící postava zcela znehybněna. Hasiči si pak dokázali poradit i s úzkým schodištěm, přičemž při transportu zraněného se při jeho váze 120 kilogramů ve své výstroji řádně zapotili. „Schválně jsme vybrali figuranta, který má sice sportovní postavu, ale přece jen o pár kilo víc než jeho kolegové. I to bylo součástí scénáře – úzký prostor a těžký člověk, s nímž se kvůli jeho zranění nedá nijak zvlášť manipulovat. Musím přitom konstatovat, že naši hasiči vše zvládli na jedničku,“ dodal Ostrihoň.
Havarijní cvičení ve všech uhelných a vodních elektrárnách Skupiny ČEZ se konají každoročně. Jejich zaměření vždy vyplývá z místních podmínek. Simulace nejrůznějších mimořádných událostí přitom dokáže dokonale prověřit jak připravenost elektrárenský hasičů, tak i operativní pohotovost směnového inženýra, postup havarijního štábu a všech dotčených osob v elektrárně, včetně členů preventivní požární hlídky. Rovněž se ověřují stávající kontakty v rámci ohlašovací povinnosti vnějším orgánům a pokaždé proběhne zkouška funkčnosti technických prostředků (megafonu) pro varování. Velká pozornost je pochopitelně věnována také rychlosti, s jakou je daná situace zvládnuta.
Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Sen každého kluka z pískoviště
V lomu našli pravěký strom starý 20 milionů let
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu