Doba čtení:1 m, 22 s
Za posledních 60 let zmizelo v Senegalu 42 procent lesů, hlavním důvodem je rychle rostoucí počet obyvatel, požáry buše a nelegální těžba dřeva. Foto: pixabay.com

Za posledních 60 let zmizelo v Senegalu 42 procent lesů, hlavním důvodem je rychle rostoucí počet obyvatel, požáry buše a nelegální těžba dřeva. Místní asociace Nebeday proto zřídila výrobnu „biouhlí“, které vzniká ze spálené slámy, jílu a vody. Lidé se tak snaží přispět ke zlepšení ovzduší a zamezit dalším požárům lesů a jejich kácení.

Toto uhlí chrání naše lesy, které už nehoří, chrání naše domy, naše zdroje a naše ženy. Chrání naše životy a děkujeme za to bohu,“ poznamenala Mariama Camara, předsedkyně ženského výrobního družstva.

Čtěte také:
Uhelný důl v Srbsku vydal římský poklad
Budou jednou české firmy těžit ve vesmíru?

Družstva na výrobu uhlí ze slámy založila v 18 vesnicích organizace Nebeday, která také sází stromy. Od začátku loňského roku se jí s pomocí dobrovolníků podařilo vysadit přes milion stromů. Podle Jeana Geoppa, ředitele Nebeday, je použití slámy prospěšné dvakrát. Získané uhlí je ekologické a navíc se k jeho výrobě spotřebuje sláma a suchá tráva, která, pokud by zůstávala v buši, by vedla k dalším požárům. Spotřebováním slámy se tak vlastně zabrání zničení mladých stromů, vysvětluje Geopp.

V okolních lesích hlídkují strážci, kteří často nachytají vesničany kácející mladé stromy, aby si jejich dřevem zatopili. Strážci sice nemají pravomoc je zadržet, ale jejich přítomnost hlásí šéfům vesnic.

Místní družstva na výrobu uhlí jsou podle Hlasu Ameriky jednou z iniciativ, které přispívají k vytvoření Velké zelené zdi, projektu Africké unie, který má zastavit šíření pouští na africkém kontinentu.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa