V Severočeských dolech trvá pře o mzdy

Odboráři požadují plošné zvýšení o 2000 korun měsíčně pro každého zaměstnance. Ilustrační foto: iUHLI

Zástupci Severočeských dolů (SD) a odborářů se stále nedohodli na růstu mezd zaměstnanců v letošním roce. Vedení navrhlo nárůst tarifních mezd o šest procent, odboráři požadují plošné zvýšení o 2000 korun měsíčně pro každého. Po dalším neúspěšném vyjednávání odbory chtějí, aby se do rozhovorů zapojil zprostředkovatel.

Předložená nabídka ze strany vedení společnosti podle mluvčího SD Lukáše Kopeckého zněla nárůst pro každého o šest procent. „Což představuje nárůst mzdy o 1830 korun v průměru pro jednotlivého zaměstnance a kalendářní měsíc. Představitelé odborů však tuto nabídku nepřijali,“ řekl Kopecký.

Čtěte také:
Zaměstnanci SD demonstrovali za vyšší mzdy
ČEZ dá další miliardy do sítí

Odboráři trvají na tom, aby zaměstnanci plošně dostali přidáno 2000 korun za měsíc. „Rozdíl oproti současnému návrhu vedení a našemu činí za rok 17,5 milionu korun. Myslíme si, že firma si to může dovolit,“ řekl odborář David Frňka.

Severočeské doly, které plně ovládá ČEZ, v roce 2017 zvýšily čistý zisk na 1,8 miliardy korun. Hodnota EBITDA, tedy zisku před započtením úroků, daní a odpisů, dosáhla 4,1 miliardy korun a firma vytěžila více než 21 milionů tun uhlí.

O znění dodatku ke kolektivní smlouvě pro letošní rok se v SD jedná už od poloviny listopadu. „Dnes jsme předložili návrh na našeho zprostředkovatele, který by nám měl pomoci se dohodnout. Očekáváme, že zaměstnavatel bude chtít dál jednat,“ uvedl Frňka. Další kolo vyjednávání by se podle něj mohlo uskutečnit na začátku února. „Odborové organizace se dohodly, že budou připravovat i další kroky, těmi může být zapojení rozhodce nebo i stávka,“ uvedl Frňka.

Zaměstnanci už kvůli mzdám demonstrovali v polovině prosince. „Zaměstnavatel musí vynaložit na to, aby pracovník získal potřebnou kvalifikaci ke strojům, statisíce korun. A když ji získá, tak ho nechá odejít někam do fabriky, přijme dalšího bez kvalifikace a takto plýtvá,“ uvedl Frňka.

Zaměstnanci Severočeských dolů demonstrovali kvůli zvýšení mezd i v předchozích letech, kompromisního návrhu se zatím vždy podařilo dosáhnout po několika kolech vyjednávání.

Mohlo by vás zajímat:
Dvousetmetrovému obrovi ušili nový kabát
Tohle monstrum zvládne i dítě
Hnědé uhlí jako přírodní hnojivo