V Srbsku uzavřou čtyři doly

Státní společnost Resavica patří mezi privilegované státní firmy chráněné před bankrotem. Foto youtube.com Jankovic B.

V Srbsku budou pravděpodobně uzavřeny čtyři doly patřící státní společnosti Resavica, jejichž uhelná naleziště jsou vyčerpána – Vrška Cuka, Bogovina, Ibarski a Senjski doly. O práci může přijít až 1500 horníků.

Podle srbské vlády jde o nejrealističtější možnost, která umožní, že společnost Resavica nezkrachuje. Zároveň dojde ke splacení dluhu tohoto státního podniku ve výši 11 miliard dinárů (téměř 2,5 miliardy korun) tím, že bude převeden na státní dluh, uvedl server Bussinesinfo.cz.

Čtěte také:
Neprodávejte klima, požadovali aktivisté
Euracoal odmítá zběsilé snižování emisí

Srbská vláda bude poté muset určit další osud společnosti, která je klasifikována jako jedna ze 17 privilegovaných společností, chráněných před bankrotem. Cílem je zachovat zdravé části podniku, a uzavřít „nemocné“ a prodělečné části. Je to jediný způsob, jak může Resavica přežít. Žádní strategičtí partneři nejsou na obzoru a další státní dotace nejsou možné, protože to neumožňuje Mezinárodní měnový fond (MMF). Podle vyjádření ministra hospodářství Željko Sertiće jsou současné přípravné kroky realizovány ve spolupráci s MMF a Světovou bankou a srbská vláda bude muset 31. května přijít s konečným řešením.

Ředitel státního podniku Resavica Stevan Dželatović potvrdil, že již nadále nelze pracovat v dolech, které jsou prodělečné. Podle něj je však stát připraven na maximální možnou pomoc.

Podle odborového předáka Nebojši Milenkoviće existují náznaky, že po 31. květnu zůstane bez práce velký počet dělníků. Dle odborů by bylo vhodnější horníky převést na práci v dalších dolech této společnosti, které zůstávají v provozu. Přespočetným horníkům by měl stát poskytnout důstojné odstupné. O jeho výši chtějí odbory dále jednat, protože částka 200 eur (zhruba 5 500 korun) za každý odpracovaný rok je pro propuštěné horníky značně nízká suma.

Mohlo by vás zajímat:
TOP 10 největších těžebních bestií
VIDEO: Liebherr – vzpoura strojů
VIDEO: Uhněte z cesty, jde uhelný obr