V USA nedokončí jaderné reaktory za miliardy

Odhadované náklady na projekt činily devět miliard dolarů (195,5 miliardy korun), ale vyšplhaly se až na 16 miliard dolarů. Foto: wikipedia.org

Elektrárenské společnosti z Jižní Karolíny se rozhodly zastavit práce na dvou nedokončených jaderných reaktorech, které měly být první v USA za několik desetiletí a byly původně označovány za začátek renesance jaderné energie v USA. Projekt již nyní čelí zpoždění a vysokému překročení nákladů.

V projektu elektrárny V.C. Summer vlastní podíl 45 procent státní elektrárenská firma Santee Cooper. Zbývajících 55 procent vlastní South Carolina Electric & Gas (SCE&G). Vedení obou firem se vyslovila pro ukončení projektu.

Čtěte také:
Uhlí má potenciál, je přesvědčena GE
USA zkoumají vzácné prvky v uhlí

Projekt měl začít vyrábět elektřinu loni. Zatím je však dokončen z méně než 40 procent kvůli stavebním problémům, sporům s regulátory a nízké kvalitě prací. Prezentace připravená pro správní radu Santee Cooper ukázala, že odhadované náklady na dokončení projektu již stouply o 75 procent a projekt by měl začít vyrábět elektřinu nejdříve v roce 2023.

Reaktory měly být prvními novými reaktory od nehody v Three Mile Island v roce 1979. Očekávalo se, že zahájí novou éru výstavby jaderných elektráren, které jsou bezpečnější na provoz, levnější na výstavbu a nevypouštějí emise oxidů uhlíku.

Kolem projektu panují pochybnosti již od konce března, kdy primární dodavatel elektrárny, firma Westinghouse, požádala o ochranu před věřiteli.

Projekt byl schválen v roce 2009. Odhadované náklady na projekt tehdy činily devět miliard dolarů (195,5 miliardy korun). Poslední odhady nákladů počítají s 16 miliardami dolarů.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Liebherr – vzpoura strojů
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech