Valná hromada ČEZ schválila koncepci firmy

Podle generálního ředitele firmy Daniela Beneše chystá ČEZ prodej zahraničních aktiv. Foto: ČEZ

Energetická společnost ČEZ mění strategii svého směřování, chce se ještě více soustředit na český trh. Rozhodla o tom dnes ráno po téměř 20 hodinách jednání valná hromada firmy, která schválila aktualizaci koncepce firmy. ČEZ vyplatí dividendu 24 korun na akcii.

Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš dříve uvedl, že firma plánuje kromě dříve avizovaného Bulharska prodat majetek v Rumunsku a Turecku. Skupina podle něj zvažuje i prodej elektráren v Polsku. Z prodeje chce získat desítky miliard korun, které použije na stavbu obnovitelných zdrojů a nových jaderných bloků i modernizaci distribuční sítě. Expanzi ČEZ do ciziny označil několikrát za nepovedenou premiér Andrej Babiš (ANO). V zahraničí se firma do budoucna zaměří hlavně na služby související s moderní decentrální energetikou.

Čtěte také:
MF chce nahradit opční program ČEZ
Dětmarovice si loni prohlédlo 2000 zájemců

Jde o změnu, kterou jsme navrhovali už na minulých valných hromadách ČEZ, ale nebyli jsme vyslyšeni,” řekl k aktualizaci koncepce zástupce části minoritních akcionářů ČEZ Michal Šnobr.

Aktuálně schválená strategie má čtyři priority. První z nich je zajistit co nejefektivnější provoz a optimální využití výrobního portfolia firmy v ČR, druhá zabezpečit moderní distribuci a péči o energetické potřeby zákazníků, třetí počítá s rozvojem nové energetiky (obnovitelné zdroje, komplexní energetické služby – ESCO) zejména v ČR a čtvrtá s rozvojem energetických služeb ve stabilních regionech Evropy.

Nejnižší dividenda za 12 let

Valná hromada ČEZ začala včera v 11 hodin. Vedení ČEZ zodpovědělo přes 400 dotazů minoritních akcionářů. Akcionáři ČEZ už schválili výplatu dividendy z loňského zisku ve výši 24 korun za akcii, nejnižší za 12 let. Nižší výši dividendy naposledy akcionáři ČEZ schválili na valné hromadě v roce 2007 ze zisku roku 2006, kdy činila 20 korun za akcii. Nejvyšší byla za rok 2009, a to 53 korun za akcii, loni ČEZ vyplatil 33 korun za akcii. Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš dříve uvedl, že letos firma vyplatí akcionářům na dividendách 99 procent zisku očištěného o mimořádné vlivy, což je dosud nejvyšší podíl.

Citelné snížení dividendy, vyšší, než s jakým trh do května počítal, je překvapivé i ve světle rostoucích cen elektřiny. Cena elektřiny domácnostem roste meziročně i o více než deset procent. Další zdražování, byť mírnější, přitom přijde už letos a v dalších letech,” uvedl hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda.

O prodeji Počerad se nejednalo

Na program valné hromady nebyl zařazen bod o možném prodeji elektrárny Počerady. Na její nákup má opci společnost Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače. Tykačova společnost Vršanská uhelná jednala s ČEZ, kterému elektrárna nyní patří, o její koupi předloni. Dozorčí rada ČEZ ale transakci neschválila.

V roce 2013 uzavřela Vršanská uhelná s ČEZ dlouhodobou smlouvu o dodávkách uhlí do elektrárny Počerady na 50 let, jejíž součástí byly i dvě opce na prodej elektrárny. První opci mohl ČEZ na základě smlouvy využít už v roce 2015. Tehdy ji nevyužil a elektrárna zůstala jeho majetkem. O druhé opci na prodej k roku 2024 musí ČEZ rozhodnout do konce letošního roku.

Nezařazení prodeje Počerad na jednání valné hromady se nelíbilo minoritním akcionářům. Podle Michala Šnobra budou kvůli možnému prodeji hnědouhelné elektrárny Počerady iniciovat svolání další valné hromady ČEZ. Důvodem podle něj je, že bod nebyl zařazen na aktuální valnou hromadu firmy a ze strany představenstva společnosti na ní byly dotazy k tématu nedostatečně zodpovězeny. „S prodejem nesouhlasíme kvůli tomu, že jde o strategický, významný majetek,” uvedl Šnobr.

Elektrárna Počerady leží mezi městy Louny a Most. Svým instalovaným výkonem 5 x 200 MW patří k největším uhelným elektrárnám v zemi.

Mohlo by vás zajímat:
Dvousetmetrovému obrovi ušili nový kabát
Tohle monstrum zvládne i dítě
Hnědé uhlí jako přírodní hnojivo