MF chce nahradit opční program ČEZ

Firma uvedla, že navrhuje vydat na dividendách 99 procent zisku očištěného o mimořádné vlivy, což je podle jejího generálního ředitele Daniela Beneše dosud nejvyšší podíl. Foto: ČEZ

Ministerstvo financí (MF) chce v energetické společnosti ČEZ ještě letos nahradit stávající opční program, který mohou manažeři firmy využít k nákupu akcií společnosti, novým odměňovacím modelem. Podle dozorčí rady ČEZ má být více navázán na výsledky firmy. Píše o tom včerejší deník E15. Ke změně MF přistoupí po více než roce, během něhož stát a dozorčí rada ČEZ analyzovaly motivační složku příjmů šéfů firmy. Jedenáctka manažerů ČEZ si letos na obchodech s akciemi své firmy přilepšila podle listu o téměř 50 milionů korun.

V dozorčí radě probíhá diskuse k několika variantám motivačních forem. Ambicí by mělo být implementovat náhradu za opční program do konce tohoto roku,“ řekla mluvčí ministerstva financí Anna Fuksová.

Čtěte také:
I elektrárna může byt ekologická
Dětmarovice si loni prohlédlo 2000 zájemců

Akciový program funguje v nezměněné podobě od roku 2006, kdy se podmínky zpřísnily. „Opční program není podle názoru dozorčí rady odpovídající dnešním požadavkům. Smyslem změny je spojení výše odměn s výsledky společnosti při zachování vazby na parametry, které jsou významné pro akcionáře,“ sdělil deníku předseda dozorčí rady ČEZ Otakar Hora. V tuto chvíli se podle něj diskutované varianty teprve konkretizují.

Existence opčního programu je terčem kritiky minoritních akcionářů. „Program jsme dávno navrhli zrušit, stát a dozorčí rada prověřují opční program už rok bez výsledku,“ podotkl zástupce části minoritních akcionářů Michal Šnobr. Firmě vyčítá vysoké odměny pro manažery na pozadí nízké navrhované dividendy.

Dividendu z loňského zisku bude schvalovat valná hromada ČEZ 26. června. Vedení společnosti v polovině května oznámilo, že z loňského zisku navrhne vyplatit dividendu 24 korun na akcii. Firma uvedla, že tak navrhuje vydat na dividendách 99 procent zisku očištěného o mimořádné vlivy, což je podle jejího generálního ředitele Daniela Beneše dosud nejvyšší podíl. Mezi akcionáře by se mělo rozdělit asi 12,9 miliardy korun, očištěný čistý zisk ČEZ loni činil 13,1 miliardy korun. Podle analytiků jde přesto o zklamání, loni ČEZ dával 33 korun na akcii. Šnobr podal protinávrh, ve kterém požaduje z loňského zisku vyplacení dividendy 35 korun na akcii.

ČEZ je největší česká energetická firma. Majoritním akcionářem firmy je stát, který drží přes ministerstvo financí 70 procent akcií.

Mohlo by vás zajímat:
TOP 10 největších uhelných dolů
TOP 10 navždy bohatých
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu