Doba čtení:1 m, 19 s
Větrný park Lillgrund ve Švédsku. Foto: Hans Blomberg

Předmětem budoucích investičních záměrů švédského koncernu Vattenfall bude energie z větru. Kvůli zaměření na energie z obnovitelných zdrojů (OZE) je koncern připraven změnit firemní strukturu. V loňském roce byla větrná energie největším cílem pro investice Vatenfall. Koncern to uvedl v tiskové zprávě k hospodářským výsledkům za loňské 4. čtvrtletí.

Státem vlastněný Vattenfall plánuje v letech 2015 a 2016 investovat 41 miliard švédských korun (asi 120 miliard Kč), z toho 30,8 miliardy švédských korun se týká investic do výroby elektřiny a tepla. Investice do větrných elektráren budou v nadcházejících dvou letech přitom tvořit 82 procent z celkových investic do výroby elektřiny a tepla.

Od dubna bude mít koncern novou firemní strukturu. Energie z větru bude mít vlastní obchodní divizi, kterou povede současný šéf evropských OZE Gunnar Groebler.

Vattenfall loni vykázal čistou ztrátu 8,3 miliardy švédských korun (asi 24,3 miliardy Kč), předloni to bylo 13,5 miliardy SEK. Tržby koncernu se snížily o 3,7 procenta na 165,9 miliardy SEK. „Rok 2014 byl na události bohatý a náročný rok, který byl charakterizován slabou poptávkou, přebytkem výrobních kapacit a poklesem cen elektřiny. Poptávku dále tlumilo teplé počasí, “ uvedl generální ředitel koncernu Magnus Hall.

Vatenfall loni vyrobil 172,9 terawatthodin energie. To představuje mírný pokles proti 181,7 TWh v roce 2013. Uhelné elektrárny vyrobily 48 procent energie, jaderné elektrárny 29 procent, vodní elektrárny pětinu a vítr, biomasa a odpad pak dohromady tři procenta.

Vattenfall působí ve Švédsku, Německu, Nizozemí, Dánsku, Spojeném království a ve Finsku.