Vattenfall vydělal téměř 5 miliard

Doba čtení:1 m, 48 s

Ilustrační foto: Wikipedie

Švédský státní koncern Vattenfall se v letošním třetím čtvrtletí dostal do zisku 1,6 miliardy švédských korun (v přepočtu asi 4,6 miliardy českých korun). Ve stejném období loňského roku vykázal ztrátu více než 18 miliard švédských korun. Švédská firma dnes také potvrdila jednání o prodeji svých aktiv v Německu.

Vattenfallu ve třetím čtvrtletí vzrostly tržby, a to o osm procent na 37,5 miliardy švédských korun. Podle analytičky skupiny Roklen Lenky Dvořákové Švejdové k výsledkům přispěly především vyšší objemy produkce a snížení provozních nákladů a podle analytika J&T Banky Bohumila Trampoty s největší pravděpodobností také přísná kontrola provozních nákladů.

„Tržní podmínky ovšem zůstávají nepříznivé a to především ve Skandinávii, nízké ceny elektřiny dostávají marže pod tlak. Z výsledků vyplývá, že společnost za současných nízkých cen snížila objem zajištěné evropské produkce pro následující rok, přičemž cena zajištěné produkce klesla o více než 13 procent,“ uvedla Dvořáková Švejdová.

Analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka uvedl, že výsledky nepřinesly nic překvapivého. „Komentář managementu o tom, že podmínky na trhu zůstávají složité a firma musí pokračovat v nákladových škrtech, je už v sektoru takovým evergreenem,“ dodal. Z pohledu tuzemského investora je podle něj nejzajímavější fakt, že Vattenfall potvrdil, že jednání o prodeji hnědouhelných aktiv v Německu jsou v plném proudu a koncern očekává uzavření dohody během prvního pololetí 2016.

Čtěte také: Prodává Vattenfall zlatý důl nebo černou díru?

Vattenfall koncem září vyzval potenciální zájemce k předložení nabídek na koupi jejích hnědouhelných elektráren a dolů v Německu. Zájem o tato aktiva již dříve potvrdily české společnosti ČEZ a EPH. Podle médií by dalšími zájemci o majetek Vattenfallu mohly být investiční skupiny Blackstone, CVC, Macquarie a KKR. Zájem má také ekologická organizace Greenpeace, která ale chce doly zavřít. Vattenfall by podle odhadů mohl získat až 3,5 miliardy eur, v přepočtu zhruba 95 miliard.

Vattenfall chce prodat čtyři  hnědouhelné doly a elektrárny o celkovém výkonu více než 8000 megawattů. Zároveň prodává v odděleném tendru východoněmecké elektrárny s výkonem kolem 3000 megawattů. Švédský státní koncern zaměstnává více než 30 tisíc lidí.

Mohlo by vás zajímat:
Kellner & Křetínský: Těžký kalibr na Vattenfall