Doba čtení:1 m, 44 s
Elektrárna Chvaletice je nejmladší hnědouhelnou elektrárnou v zemi, v provozu je od roku 1979. Foto: Severní energetická

V elektrárně Chvaletice budou dnes odborníci zjišťovat rozsah poškození filtrační jednotky vnitřního zauhlování. Začala doutnat v noci na 14. března, na místě museli zasahovat hasiči a je mimo provoz.

Škoda zřejmě dosáhne několika milionů korun, uvedla Gabriela Sáričková Benešová, mluvčí skupiny SevenEnergy, které elektrárna patří. „Porucha nijak neomezila chod elektrárny, zauhlování a odprášení zajišťuje druhá paralelní linka. Nedošlo k žádnému zranění ani ohrožení zdraví,“ uvedla mluvčí.

Čtěte také:
Vadný ventilátor způsobil v elektrárně Chvaletice požár
Chvaletická kotelna splní emisní limity

Filtrační jednotka musí vychladnout. Jejího otevření se v pátek zúčastní vyšetřovatelé a zástupce dodavatele, který zařízení před časem instaloval. Po prohlídce odborníci stanoví harmonogram opravy.

Od soboty je v elektrárně následkem požáru olejových tlakových nádob odstaven výrobní blok B4. Škoda na technologii byla předběžně vyčíslena na 50 milionů korun, do konce tohoto týdne nebude možné přesněji stanovit rozsah poškození a délku oprav, neboť blok musí vychladnout.

V elektrárně hořelo i loni 5. prosince. Oheň poškodil jeden ze čtyř výrobních bloků, který musel být odstaven. Škoda včetně ušlých výnosů se odhaduje zhruba na 100 milionů korun. Blok byl spuštěn až minulý týden.

V roce 2016 rozsáhlý požár v elektrárně poškodil dopravník uhlí a věž. Vypukl 30. srpna ve věži, kam vedl 200 metrů dlouhý dopravníkový pás s uhlím, konstrukce věže následně spadla. Nehoda se stala mimo výrobní bloky elektrárny. Likvidace trosek a příprava náhradní provizorní dopravy paliva trvala zhruba šest týdnů. Po tuto dobu byla elektrárna zcela mimo provoz, neboť zároveň byly kvůli dlouhodobé modernizaci odstavené bloky 3 a 4. Škoda, kterou oheň způsobil, byla vyčíslena na 139 milionů korun.

Elektrárna Chvaletice je nejmladší hnědouhelnou elektrárnou v zemi, v provozu je od roku 1979. Její instalovaný výkon činí 820 MW. Současný majitel, společnost Severní energetická (Sev.en), elektrárnu koupila od společnosti ČEZ v roce 2013 za 4,12 miliardy korun.

Mohlo by vás zajímat:
Reportáž: Safari na vlastní kůži
Bývalá šachta vyrábí elektřinu z vody
Revoluce v lomech: Náklaďáky bez řidičů