Ve dvou polských dolech stávkují pod zemí horníci

Velkou protestní akci horníci podle agentury PAP vyhlásili kvůli plánovaným krokům vlády souvisejícím s uzavíráním uhelných dolů. Ilustrační foto: pgg.pl

Ve dvou dolech na jihu Polska stávkuje od pondělí pod zemí nejméně 65 horníků. Společnost PGG, pod kterou oba doly patří, zprávu o tomto protestu potvrdila. Podle některých médií se přidávají další havíři a stávkujících je už kolem 110.

Stávka se koná v dolech Ruda a Wujek, uvádějí média. Mluvčí PGG Tomasz Glogowski potvrdil, že pokud jde o důl Ruda, setrvává v šachtě Halemba 49 horníků v hloubce 1030 metrů a 13 v šachtě Pokój v hloubce 790 metrů. V dole Wujek protestují zatím tři havíři.

Čtěte také:
Polsko potěšilo horníky. Platy se snižovat nebudou
Poláci v tichosti rozšiřují důl na hranicích

Velkou protestní akci horníci podle agentury PAP vyhlásili kvůli plánovaným krokům vlády souvisejícím s uzavíráním uhelných dolů. Již od minulého týdne zavedli stávkovou pohotovost.

V návrhu plánu obnovy společnosti PGG byly doly Ruda a Wujek určeny k uzavření do konce tohoto roku. Záměr se ale nesetkal s podporou odborů a vláda prozatím od tohoto kroku ustoupila.

V pondělí uplynula lhůta, kterou odboráři dali předsedovi vlády Mateuszi Morawieckému ke startu jednání o zásadách transformace těžebního průmyslu a energetiky, a to s účastí premiéra. Protože se nakonec žádné rozhovory neuskutečnily, rozhodli se havíři stávkovat.

Polsko se jako jediná členská země Evropské unie nezavázalo k dosažení takzvané klimatické neutrality do roku 2050. Vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) argumentovala tím, že k přechodu ekonomiky od uhlí k čistším zdrojům energie potřebuje více času i peněz.

Nicméně ministerstvo klimatu před dvěma týdny oznámilo, že vláda hodlá urychlit postupný odklon od využívání uhlí k výrobě elektrické energie. Má v úmyslu investovat 150 miliard zlotých (904 miliard korun) do výstavby svých prvních jaderných elektráren.