Ve Stonavě dnes uctí mrtvé horníky

Pietního aktu se zúčastní i premiér Andrej Babiš. Foto: vlada.cz

Zástupci těžební společnosti OKD, premiér Andrej Babiš (ANO), představitelé měst a obcí Moravskoslezského kraje, záchranáři, horníci i pozůstalí rodinní příslušníci dnes ve Stonavě na Karvinsku uctí památku 13 havířů, kteří před rokem zahynuli při výbuchu metanu v podzemí Dolu ČSM-Sever.

Až na jednoho byli všichni zemřelí horníci Poláci, na pietní akci proto bude i řada lidí z Polska. Vzkaz od polského premiéra přečte polská velvyslankyně Barbara Ćwioro.

Čtěte také:
Nadace OKD podpoří veřejný neziskový sektor
Nadace OKD spustila výzvu Pro region 2020

Ostravsko-opavský biskup František Lobkowicz na pietního aktu posvětí žulový monument ve tvaru slzy od sochaře Martina Kuchaře. Na akci se očekává velká účast, proto bude během ní průjezd Stonavou uzavřen. Obcí budou moci projíždět a parkovat na veřejných parkovištích pouze pozvaní hosté.

Neštěstí v Dole ČSM-Sever se stalo loni 20. prosince přibližně 880 metrů pod povrchem. V dole zahynulo 12 Poláků a jeden Čech, deset havířů bylo zraněno. Vyšetřování neštěstí stále pokračuje, příčiny výbuchu zjišťuje mezinárodní tým. Okresní státní zástupkyně Gabriela Slavíková tento týden uvedla, že vyšetřování skončí pravděpodobně v lednu, státní zastupitelství a kriminalisté nyní čekají na poslední a nejdůležitější znalecký posudek.

Mohlo by vás zajímat:
Léčivé koule už patří minulosti
Služební auto obra Koloděje
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech