Doba čtení:1 m, 17 s
Vietnam je patnáctou nejlidnatější zemí světa. Dle ústavy je to socialistická republika s diktaturou jedné strany – Komunistické strany Vietnamu. Jiné politické strany než vládnoucí nejsou povoleny. Foto: Vinacomin

Vietnamské těžební společnosti Vinacomin a Dong Bac Corporationne dodávají dostatečný objem uhlí. Některé elektrárny, teplárny i cementárny tak musely zastavit provoz.

Nejtíživější situace je v okolí města HaiPhong a v provincii Quang Ninh. Jeden blok na výrobu elektřiny musela odstavit například elektrárna Hai Phong Thermopower.

Čtěte také:
Uhlí zajistí Vietnamu levnou energetickou budoucnost
Vietnamci budou těžit uhlí v Laosu

Podlez zástupce generálního ředitele elektrárny Duong Son Ba závod potřebuje denně 12 až 13 000 tun uhlí. Restart bloku bude vyžadovat asi 150 tisíc tun ropy, v hodnotě 3 miliardy dongů.

Provoz 2 ze 4 bloků musela z důvodu nedostatku uhlí zastavit také elektrárna Quang Ninh Thermopower. Podle pokynů vlády a Ministerstva průmyslu a obchodu (MOIT) může společnost nakupovat uhlí pouze od dvou dodavatelů -Vinacomin a Dong Bac Corporation. Ty však momentálně nejsou schopné poskytnout potřebné množství. Vedení elektrárny proto požádalo MOIT o povolení shánět uhlí také z jiných zdrojů.

Stejný problém řeší rovněž cementárny. Ty už však roce 2018 převážně používaly uhlí z dovozu, díky čemuž mají s nákupem uhlí ze zahraničí více zkušeností.

„V některých okamžicích musí naši obchodníci cestovat po celém světě, aby hledali uhlí pro každodenní výrobu,“ řekl Bui Hong Minh, generální ředitel společnosti Vicem.

Mohlo by vás zajímat:
Jak Caterpillar prorazil v Austrálii
Revoluce v lomech: Náklaďáky bez řidičů
VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků