Doba čtení:1 m, 47 s
Vřesová z rozhledny Krudum. Foto: commons.wikimedia org

Společnost Sokolovská uhelná a německý producent stavebních materiálů Lindner AG vybudují ve Vřesové společný podnik na výrobu stavební sádry. V provozu má být na podzim 2016. Obě firmy založily Joint Venture, která bude závod provozovat. S propojením již souhlasil Úřad na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Sokolovská uhelná o tom informovala na svých webových stránkách.

„Hlavní surovinou pro nový závod je energosádrovec. Tedy sádrovec, který vzniká při odsíření kouřových plynů elektrárny a teplárny ve Vřesové,“ uvedl předseda představenstva Sokolovské uhelné Jiří Pöpperl. Celková výroba této suroviny ve Vřesové dosahuje zhruba 100.000 tun energosádrovce ročně a nový závod tak bude mít zajištěnou surovinu po dobu celé životnosti teplárny.

„Společný podnik vybuduje takzvanou kalcinační jednotku, která bude přímo ve Vřesové zpracovávat energosádrovec na surovinou využitelnou ve stavebnictví, například k výrobě sádrokartonů. S jejím využitím se počítá ve výrobním závodě firmy Lindner v Dettelbachu,“ dodal Pöpperl. Obě firmy ve společném Joint Venture 50 procentní podíl.

„Náklady na výstavbu kalcinační jednotky tak budou hrazeny rovným dílem a očekáváme že dosáhnou celkové výše 4,5 millionu euro,“ shrnuje Pöpperl s tím, že práce na projektu budou zahájeny v lednu 2015. Stavba samotná začne v závěru roku.

Vznik společného podniku je výhodný pro obě strany. Sokolovská uhelná tím vyřeší především svou výrobu energosádrovce, pro který nemá v současné době v České republice potřebný odbyt a využívá ho proto hlavně jako stavební materiál při stabilizaci důlních výsypek. Naopak Lindner bude mít na několik desetiletí zabezpečen přísun kvalitní suroviny pro svůj závod v Dettelbachu.

Sokolovská uhelná je jednou z největších firem v Karlovarském kraji. Zaměstnává zhruba 3500 lidí a ročně vytěží na sedm milionů tun hnědého uhlí. Zhruba polovina z toho míří na volný trh, zbývající část firma zpracuje ve vlastních elektrárnách ve Vřesové.

Lindner AG je evropským lídrem v oblasti výroby sádrokartonových desek a zaměstnává přímo nebo ve svých dceřiných společnostech zhruba 6000 lidí. Působí ve více než dvaceti zemích světa a v Dettelbachu poblíž Würzburgu provozuje dvě továrny na výrobu a zpracování sádrokartonových desek. V obou těchto závodech se ročně zpracuje zhruba 100.000 tun sádry.