Doba čtení:1 m, 42 s
Ilustrační foto: Vršanská uhelná, Tomáš Malý

Městský soud v Praze vyhověl ve druhé polovině prosince žalobě občanského sdružení Kořeny Litvínov a vrátil Českému báňskému úřadu téměř čtyři roky staré rozhodnutí o plánu otvírky lomu Vršany se vstupem do dobývacího prostoru Slatinice. Informaci přinesla ČTK.

Rozhodnutí je podle mluvčí soudu Markéty Puci pravomocné, firma tak musí okamžitě skončit s těžbou. Netýká se to ale celého lomu, nýbrž jen nově otevírané části u Slatinic. Také podle Vršanské uhelné, která v lomu těží, se rozhodnutí týká prostoru, kde se přímo netěží, ale těžba se připravuje.

Mluvčí Czech Coal David Vidomus serveru iUHLI.cz potvrdil, že jde o spor mezi Občanským sdružením Kořeny a Českým báňským úřadem. „Na základě rozhodnutí soudu byly přerušeny skrývkové práce pouze v dobývacím prostoru Slatinice, který v současné době prochází přípravou pro budoucí těžbu hnědého uhlí. V souvislosti s tímto bylo odstaveno jedno skrývkové rypadlo. Rozhodnutí soudu se netýká těžební činnosti v ostatních částech lomu Vršany, ve kterých probíhá těžba uhlí,“ dodal mluvčí.

Upřesnil, že soud zrušil na základě žaloby Občanského sdružení Kořeny rozhodnutí Českého báňského úřadu ze dne 2. května 2011 a věc vrátil Českému báňskému úřadu k dalšímu řízení. Toto rozhodnutí povolovalo Vršanské uhelné hornickou činnost v lomu Vršany se vstupem do dobývacího prostoru Slatinice.

Mluvčí báňského úřadu Bohuslav Machek ČTK řekl, že jeho úřad do pátku rozhodne, zda podá proti rozhodnutí soudu kasační stížnost, nebo vrátí kauzu obvodnímu báňskému úřadu v Mostě.

Společnost Vršanská uhelná nyní analyzuje dopady rozsudku soudu na její činnost a zvažuje případné právní kroky a jiná opatření. Jakékoli negativní dopady na zaměstnanost nebo dodávku uhlí smluvním partnerům, toto rozhodnutí nemá, doplnil Vidomus.

Vršanská uhelná spadající pod skupinu Czech Coal finančníka Pavla Tykače zaměstnává zhruba 600 lidí. Firma zajišťuje těžbu hnědého uhlí v lokalitě se zásobami uhlí s nejdelší životností v ČR v rámci územních limitů. V roce 2013 uzavřela s ČEZ dlouhodobou smlouvu o dodávkách uhlí do elektrárny Počerady na 50 let do vyuhlení lomu Vršany. Těžební společnosti by to mělo přinést dlouhodobou perspektivu.