Doba čtení:1 m, 34 s
Evropskou klimatickou deklaraci podepsalo více než 500 vědců ze 14 zemí. Jediným českým signatářem je bývalý prezident Václav Klaus. Foto: klaus.cz

Skupina více než 500 vědců a odborníků vedená spoluzakladatelem nadace Climate Intelligence Foundation (CLINTEL) holandským profesorem geofyziky Guusem Berkhoutem vydala Evropskou klimatickou deklaraci, v níž varují před dopady klimatického alarmismu a požadují širší debatu.

Vědci zaslali dopis generálnímu tajemníkovi OSN António Guterresovi. Uvádějí v něm, že naléhavá klimatická politika zbytečně podkopává ekonomický systém a ohrožuje životy v zemích, kterým je odepřen přístup k dostupné elektrické energii.

Čtěte také:
Londýnská policie zakázala akce ekoaktivistů
V Anglii otevřou nový uhelný důl

Vědci v tzv. Evropské klimatické deklaraci požadují, aby v debatě o klimatu bylo slyšet širší škálu hlasů, nejen ty alarmistické.  „Žádáme vás, abyste se v oblasti klimatu řídili politikou založenou na spolehlivé vědě, realistické ekonomice a skutečném zájmu o ty, kteří byli poškozeni nákladnými, ale zbytečnými pokusy o zmírnění,“ stojí v dopise, jehož jediným českým signatářem je bývalý prezident Václav Klaus.

„Klimatické modely, na kterých jsou založeny katastrofické vize, předpovídají mnohem větší oteplování, než odpovídá realitě. Vliv skleníkových plynů na oteplování je přeceňován a klimatická změna nezpůsobuje extrémní projevy počasí. Neexistují žádné statistické důkazy o tom, že globální oteplování zesiluje hurikány, záplavy, sucha a podobné přírodní katastrofy nebo je činí častějšími, uvádí deklarace.

V pětistovce signatářů Evropské klimatické deklarace nechybní ani profesor Richard Lindzen, jeden z nejznámějších amerických odborníků na fyziku atmosféry a spoluautor třetí hodnotící zprávy Mezivládního panelu pro změny klimatu (IPCC) z roku 2001. Lindzen se na práci IPCC podílel od poloviny 90. let. Postupem času si ale všímal, že zprávy IPCC jsou stále více politizovány a že do nich stále více mluví nevládní organizace, uvedl reflex.cz.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech
VIDEO: Jak složit bagr za 90 vteřin
VIDEO: Největší hydrostatický buldozer na světě