Pražští radní schválili tzv. Klimatický plán města do roku 2030. Cílem je snížit v Praze emise CO2 o 45 procent a to za cenu 231 miliard korun. U opozice i odborníků ale vedení tvrdě narazilo. Plán je podle nich postavený na vodě a jeho příprava i schvalování velmi netransparentní.
Klimatický plán je dokument o 250 stranách, který obsahuje celkem 69 projektů z oblasti energetiky, dopravy, územního rozvoje, cirkulární ekonomiky a programu adaptace na klimatické změny. Počítá například s výstavbou solárních elektráren na 23 tisících pražských střech či zavedení mýta pro automobily za vjezd do širšího centra a rozšiřování modrých zón.
Čtěte také:
Vědci varují: Nespalujte dřevo místo uhlí, je to hloupost
Česko téměř veškerý plyn dováží z Ruska
Většinu ze zmíněných 231 miliard chce Praha zajistit z evropských fondů. Část peněz ale bude muset jít z pražského rozpočtu. „Z rozpočtu města půjdou každým rokem dvě miliardy korun. Budeme to muset zohlednit už při schvalování rozpočtu na příští rok,“ řekl pro Pražský deník náměstek pro životní prostředí Petr Hlubuček (STAN), který strategii představil.
Chybí kvantifikace i participace občanů
Opozice i odborníci ale varují, že plán není dostatečně odůvodněný, nebyl prodiskutován s občany ani s odborníky. Přitom jde vzhledem k finančnímu rozsahu na pražské poměry o skutečně monstrózní projekt. Například podle Hospodářské komory České republiky půjde doslova o revoluci. Proto je podle předsedy sekce Hospodářské politiky Hospodářské komory ČR Filipa Dvořáka nutné, aby schválení předcházela široká odborná diskuse a participační proces s veřejností.
„Pražské zastupitelstvo by mělo vzít plán maximálně na vědomí. Vše musí být transparentní, musí vzniknout velmi podrobná analýza dopadů, aby bylo jasné, jaký bude přínos vynaložených 231 miliard korun z veřejných rozpočtů. Takto bezprecedentní plán není možné schválit bez řádného participačního procesu a důkladné oponentury ze strany odborníků a následně i veřejnosti,“ uvedl Dvořák. Dokument budou schvalovat zastupitelé na svém zasedání 27. května.
Už nyní je zřejmé, že opozice bude ostře proti. Plán považuje za finanční hazard. „Nejsme ochotni podlehnout nátlakovému alarmismu, vyžadujeme precizní přípravu všech projektů, včetně řádné diskuse o finančním plánu a zodpovědném projektovém řízení,“ řekl Vladimír Schmalz (ODS) člen výboru zastupitelstva pro infrastrukturu, technickou vybavenost a životní prostředí.
Jeho slova o nepřipravenosti projektů potvrzují i odborníci. „Po přečtení materiálu jsem šokován tím, že neobsahuje prakticky žádné výpočty a kvantifikace, a to ani v energetické, ani v ekonomické oblasti,“ řekl například předseda spolku Realistická energetika a ekologie Jaroslav Čížek.