Doba čtení:1 m, 17 s
Nejvíce větrných elektráren se staví v Číně. Ilustrační foto: wikipedia.org Philip May

Kapacita nově instalovaných větrných elektráren v loňském roce klesla na 52,5 gigawattu (GW) z předloňských 54,6 GW. Jedničkou v nové instalaci byla opět Čína.

Vyplývá to ze zprávy, kterou zveřejnila Globální rada pro větrnou energii (GWEC). Celková instalovaná kapacita větrných elektráren loni dosáhla 539 GW, což bylo o 11 procent více než v roce předchozím.

Čtěte také:
Větrníkový byznys se zadrhl
Proč hyzdit krajinu nevýkonnými elektrárnami?

Kapacita nově instalovaných větrných elektráren v Číně loni dosáhla 19,7 gigawattů. V Evropské unii činila rekordních 15,6 GW a ve Spojených státech sedm GW.

GWEC očekává, že sektor větrné energie se příští rok vrátí k silnému růstu a do roku 2022 by celková instalovaná kapacita měla dosáhnout 840 GW. To by proti stavu na konci loňského roku byl nárůst o 56 procent. Mezi rostoucí trhy nyní patří Argentina, Jihoafrická republika, Mexiko a Indie. Silný potenciál k růstu pak má Rusko, Vietnam a Saúdská Arábie. Roste i zájem o výstavbu elektráren na moři.

Podle nedávno zveřejněného průzkumu Programu OSN na ochranu životního prostředí (UNEP) investice do obnovitelných zdrojů energie od roku 2004 dosáhly 2,9 bilionu USD (60,6 bilionu korun). Loni pak nejvíce peněz investovala Čína, a to 126,6 miliardy USD, což byl meziročně nárůst o 31 procent, uvedl server CNBC.

Mohlo by vás zajímat:
Z Dolu Bohumír je hornické muzeum
VIDEO: Znáte toto unikátní hornické muzeum?
Podkrušnohorské muzeum opravilo parní těžní stroj