Viceprezidentem EURACOAL byl zvolen Budinský

Ilustrační foto: Imagio.cz

 

Ředitel strategie a komunikace Severočeských dolů Vladimír Budinský byl zvolen vicprezidentem EURACOAL – evropské asociace pro černé a hnědé uhlí. Bude mít na starost především problematiku evropského hnědouhelného průmyslu. Novým prezidentem EURACOAL se stal Polák Zygmunt Łukaszczyk.

Budinský byl v 90. letech 20. století poslanec České národní rady a Poslanecké sněmovny za Občanské fórum, později za ODS, a ministr dopravy České republiky. V komunálních volbách roku 1994 byl zvolen za ODS do zastupitelstva města Louny. Působil mj. ve firmě Logica, TK Development, LogicaCMG a PPF, byl členem dozorčí rady České Pošty. V Severočeských dolech pracuje od roku 2006.

Łukaszczyk působí od října 2014 jako předseda představenstva jedné z nejvýznamnějších polských černouhelných společností Katowicki Holding Węglowy (KHW). Od roku 2007 do 2014 byl vojvodou Slezského vojvodství a předtím se věnoval úspěšné restrukturalizaci významného výrobce koksovatelného uhlí, společnosti Jastrzębska Spólka Węglowa (JSW). „Uhlí je naším evropským bohatstvím,“ uvedl Łukaszczyk. Na rozdíl od slunce a větru, uhlí je k dispozici stále, za jakéhokoli počasí, a může být uskladněno pro další využití kdykoli a kdekoli je potřeba. Stále je hlavním palivem, které zajišťuje energetickou bezpečnost Evropy.

EURACOAL v Bruselu hájí zájmy evropských výrobců, dovozců a uživatelů uhlí. Asociace má 34 členů z 20 zemí. Pod novým vedením bude nadále poskytovat cenné a jasné rady pro přijímání důležitých rozhodnutí v oblasti uhlí a energetiky. EURACOAL rovněž vykazuje důležitou publikační činnost s přehledy evropského uhelného průmyslu, světových trhů s uhlím a mezinárodní politiky ochrany klimatu.