Vichřice na Liberecku odvála i kotlíkové dotace

Na Liberecku byly ještě včera tisíce domácnosti bez elektřiny. Foto: wikipedia.org Bernd Gutte

Liberecký kraj včera kvůli kalamitě zrušil příjem žádostí o kotlíkové dotace. Po nedělní větrné smršti ale na řadě míst nejde elektřina ani sítě a hrozilo by, že někteří by kvůli výpadku žádost nemohli na krajský úřad zaslat.

Příjem žádostí měl být spuštěn od 16:00, po předchozích zkušenostech je už mohou lidé podávat jen elektronicky. O novém termínu by mělo dnes rozhodnout krajské zastupitelstvo.

Čtěte také:
O dotacích na kotle rozhodnou vteřiny
Pardubický kraj chystá další kotlíkové dotace

Čekali jsme na aktuální informace z ČEZ distribuce, po poledni bylo v kraji bez proudu ještě 11000 míst, bylo to 42 trafostanic, které nefungovaly. Je to příliš velké množství na to, abychom řekli, že nás to nezajímá,“ řekl hejtman Libereckého kraje Martin Půta. Situaci považuje za mimořádnou. „Nemyslím si, že by zůstaly zachovány rovné podmínky pro všechny. Když má dneska někdo problém s elektřinou, tak taky může mít problém s připojením svého internetu a lidé také mají v tuhle chvíli úplně jiné starosti než kotlíkové dotace,“ dodal hejtman. Nový termín by ale podle něj měl být v co nejkratší době.

V nové výzvě dotací na výměnu kotlů za ekologičtější je znovu v Libereckém kraji k dispozici 135 milionů korun, které by měly stačit na výměnu nejméně 1462 kotlů. „Proti první výzvě už není možné vyměňovat kotle za čistě uhelné, kotle musí být kombinované, to znamená umožňovat i spalování biomasy,“ řekl Půta. O tyto kotle byl i v předchozí výzvě největší zájem, bylo jich přes 40 procent. Podmínkou dotace nejsou tentokrát úpravy zaměřené na snížení energetické náročnosti objektů.

Žadatelé mohou získat od 75 do 120 tisíc korun podle druhu pořizovaného zdroje tepla. Obyvatelé z oblastí se zhoršenou kvalitou ovzduší mohou navíc dostat ještě 7500 korun. Jde o žadatele z České Lípy, Doks, Mimoně, Jilemnice, Liberce, Stráže nad Nisou, Cvikova, Chotovic, Kamenického Šenova, Nového Boru, Okrouhlé, Radvance, Skalice u České Lípy, Lomnice nad Popelkou, Lažan, Ohrazenic, Přepeř, Turnova a Železného Brodu. Ti, na něž se v minulých výzvách nedostalo, musí žádost podat znovu. Vzhledem k odlišným podmínkám není možné tyto žádosti přesunout do nové výzvy.

Mohlo by vás zajímat:
Blíží se doba čistého uhlí?
Vondráš: Neprchejme od uhlí!

Autonomní sklápěčka reaguje na překážky