Doba čtení:1 m, 16 s

Po sérii explozí metanu, které otřásly uhelným dolem Severnaya v městě Vorkuta na Sibiři, stále nebyla nalezena těla téměř tří desítek horníků. Na jejich hledání byli nasazeni mobilní roboti, jejichž úkolem je zasypaná těla v podzemí objevit. Práci robotů si prohlédněte ve videu.

Mobilní robot provádí vizuální průzkum v sutinách. Stroj je vybaven několika kamerami a senzory a je speciálně uzpůsoben pro sondování nepřístupných lokalit. Práci robotů bude řídit tým 11 speciálně vyškolených expertů na pátrací a záchranné mise.

Únik metanu v dole Severnaya způsobil 25. února dva výbuchy a následný požár. V době tragédie pracovalo v podzemí v hloubce 780 metrů celkem 110 horníků. Čtyři horníci zemřeli, dalších 9 bylo při nehodě zraněno, osud 26 horníků zůstává neznámý.

Čtěte také:
V ruském dole došlo k dalšímu výbuchu
Neštěstí v ruském dole

V průběhu záchranných prací otřásl v neděli dolem třetí výbuch, který zabil šest lidí, včetně pěti záchranářů. Záchranná operace tak musela být přerušena. Zatím se nepodařilo s pohřešovanými navázat žádný kontakt a podle vyjádření představitelů ruské vlády již není šance, že by mohli být mezi živými.

Musíme konstatovat, že podmínky, které panují v poškozené části dolu, nedovolují, aby někdo přežil,“ uvedl ministr pro mimořádné situace Vladimir Pučkov. Podle něj jsou nyní v poškozené šachtě velice vysoké teploty a není tam dostatek kyslíku. Ruský vicepremiér Arkadij Dvorkovich uvedl, že celkový počet obětí z dolu Severnaya dosáhl 36 lidí.

Mohlo by vás zajímat:
Polský Krakov otestuje modré uhlí
V Kodani vzniká unikátní spalovna se sjezdovkou
Bývalý důl se proměnil v muzeum a zábavní park