Vietnam prodělává na obchodu s uhlím

Ilustrační foto: pixabay.com

Podle vietnamského ministerstva cel vzrostl v první polovině letošního roku dovoz uhlí do země o 49 procent. Většinu uhlí dováží Vietnam z Číny. Podle analytiků jde však o nevýhodný obchod.

Do konce července 2018 dovezl Vietnam 11,9 milionu tun uhlí v hodnotě 1,4 miliardy dolarů. Cena je však podle odborníků nesmyslně vysoká. Zatímco za tunu uhlí z Indonésie by Vietnam zaplatil 1,6 milionu vietnamských dongů, za každou tunu dovozu z Čínymusel zaplatit 8,2 milionů dongů.

Čtěte také:
Uhlí zajistí Vietnamu levnou energetickou budoucnost
Vietnamci budou těžit uhlí v Laosu

Kromě ropy a uhlí také Vietnam zvýšil dovoz rud a minerálů. V prvních sedmi měsících tohoto roku dovezla 7,9 milionu tun rud, což představuje nárůst o 90 procent oproti stejnému období loňského roku.

Vietnam suroviny také vyváží. Analytici ale poukázali na to, že ceny zboží, které Čína prodává Vietnamu, jsou mnohem vyšší než cena, za kterou od Vietnamu nakupuje.

LeHuy Ba, bývalý ředitel institutu pro vědu, technologii a environmentální management, řekl, že spolu s dalšími vědci mnohokrát vyjádřili své znepokojení nad prodejem rud a minerálů do Číny za nízké ceny.

PhamPho, bývalý rektor Saigonské vysoké školy pro ekonomiku a techniku ​​(SAIMETE), uvedl, že je vhodný čas, aby Vietnam omezil či zastavil vývoz surovin za nevýhodných podmínek.

Mohlo by vás zajímat:
Jak Caterpillar prorazil v Austrálii
Revoluce v lomech: Náklaďáky bez řidičů
VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků