Vitásková podporu nevypíše, počká na EK

Ilustrační foto: Imagio.cz

Energetický regulační úřad (ERÚ) podporu pro výrobce energie z obnovitelných zdrojů na příští rok nevypíše, dokud ji neschválí Evropská komise. V České televize to řekla předsedkyně úřadu Alena Vitásková.

Výplatu podpory pro energie z obnovitelných zdrojů schválili minulý týden ministři. ERÚ poté ale uvedl, že podporu nevyplatí a že usnesení vlády situaci vůbec neřeší. Regulátor argumentoval tím, že by vyplacením podpory porušil zákon.

Podle Vitáskové má takzvanou notifikaci, tedy souhlas komise, že je podpora vydávána oprávněně, v Česku jen asi sedm procent příjemců. Stát přitom na podpoře ročně vyplatí zhruba 45 miliard korun.

Čtěte také:
Vitásková nechce pustit miliardy na OZE
ERÚ: Nedostatek uhlí zdraží teplo

Důvod, proč notifikaci většina producentů dlouhodobě nemá, je podle Vitáskové mimo jiné i proto, že se podporovaným zdrojům platí z veřejných peněz více, než by se mělo. „V některých zdrojích, jako byly například některé druhy fotovoltaických elektráren, je návratnost sedm let, ale my budeme platit dvacet let tuto podporu,“ uvedla Vitásková.

Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) v reakci řekl, že řešení vyplacení podpory obnovitelným zdrojům pro příští rok se každopádně najde. Podnikatelské organizace vyzvaly ERÚ a vládu, aby rychle našly řešení

Mohlo by vás zajímat:
Vitásková varuje před energetickým Babišem
Německá Energiewende ohrožuje chudé
ERÚ se kvůli razii obrátí na Ústavní soud