Víte, že se v Praze těžilo uhlí?

Praha. Foto: Wikipedia

Moc se o tom neví, ale v minulosti se uhlí těžilo i na území hlavního města. Úbytek lesů kolem Prahy, které poskytovaly dřevo, vedl ke snaze nahradit chybějící palivo uhlím. Efekt byl však minimální.

Slojky uhlí v lupcích a jílech na bázi křídové tabule měřily obvykle jen několik palců, mocnost nad 20 centimetrů byla vzácná. Uhlí bylo znečištěno pyritem a hojnou příměsí jílu. Dolování bylo možné pouze ražením vodorovné štoly. Soustřeďovalo se na svahy pod hranou kbelské a letňanské plošiny, na svahy Petřína, Břevnova a Bílé Hory.

Jako poslední stopa po dobývání uhlí z let 1821 až 1848 je na jižních svazích Petřína (na vinici Hřebenka, Palliarka a Pernikářka, v zahradě Kinských) dlouhá štola, vycházející od nárožní restaurace na Nebozízku, která se větvila a pronikala kopcem až do blízkosti rybníka v zahradě Kinských.

Čtěte také: Praha: Za 20 let ubylo uhlí a koksu

Poslední zprávy o pokusech těžby uhlí ve Vysočanech a v Hloubětíně jsou z roku 1794. Ekonomický efekt dolování byl ale mizivý. Černá poloha jílovitého uhlí a uhelných jílovců je i z dálky patrna ve stěně opuštěného hliniště bývalé cihelny v Hloubětíně.

Mohlo by vás zajímat:
Kouzlo starých šachet přenesl na obrazy
Důl OKD si „zahrál“ v korejském filmu
Uhlí místo turistů na Moldavské horské dráze