Vláda bude řešit tureckou elektrárnu

Podle Vítkovic Turci špatně odhadli kvalitu uhlí pro elektrárnu. Foto: wikipedia.org

V nedokončené turecké elektrárně visí české miliardy. Foto: wikipedia.org

Vláda bude dnes řešit problémový projekt stavby turecké elektrárny Yunus Emre na který poskytla úvěr Česká exportní banka (ČEB) a pojistila ho státní pojišťovna EGAP. Stavba stále není dokončena.

Celková pojistná angažovanost EGAP je 16,1 miliardy korun korun, nesplacená výše jistiny úvěru ČEB 11,7 miliardy korun. Vyplývá to z materiálu na jednání vlády. Hrozí výrazné negativní dopady na státní rozpočet.

Čtěte také:
Bude Česko provozovat tureckou elektrárnu?
Turecká elektrárna nás může přijít na miliardy

Hlavním dodavatelem je česká společnost Vítkovice Power Engeneering, která je v insolvenci. Dlužníkem je turecká společnost Adularya, součást holdingu Naksan. V návaznosti na zmařený pokus o státní převrat je investor Naksan Holding spravován fondem pojištění vkladů (TMSF), který je podřízen úřadu předsedy vlády.

Oba bloky elektrárny jsou stavebně a montážně prakticky dokončeny. Během testování se ale objevily technické problémy, jejichž odstranění představuje dodatečné náklady 80 až 100 milionů eur (až 2,7 miliardy korun). Ty zůstávají nedořešeny kvůli politickým událostem a kvůli neshodám o původu těchto problémů. Po pokusu o státní převrat byli majitelé a členové managementu skupiny Naksan Holding zadrženi.

Ve hře je podle zprávy ministerstva průmyslu pět variant řešení splácení úvěru. Jde o navýšení úvěru ČEB o 40 až 60 milionů eur nad rámec nynějšího úvěru na dokončení projektu a prodej až po dokončení stavby. Dále převzetí projektu ze strany ČEB. Třetí variantou je urychlený prodej projektu ze strany turecké státní firmy před jeho dokončením a částečné splacení úvěru ČEB z výtěžku. Další zvažovanou možností je zahájení právních kroků vůči tureckému státu. Poslední varianta zahrnuje nahlášení pojistné události na EGAP, což představuje negativní dopad do státního rozpočtu 16 miliard korun.

Turecká společnost Adularya (ADU) i státní fond s českou stranou podle předkládací zprávy příliš nekomunikují. „ADU přes opakované urgence ČEB nepředkládala plně věcné administrativní, právní, technické, finanční či komerční informace o stavu projektu,“ uvádí zpráva. Exportní banka tak např. dosud nemohla posoudit realizovatelnost alternativ financování nákladů na dokončení projektu.

ČEB nyní jedná se Škodou Praha ohledně jejího angažmá v roli technického poradce mj. pro řešení technických otázek zprovoznění elektrárny. V případě konkurzu Vítkovice Power Engeneering či neshod firmy s tureckou stranou by se mohla Škoda stát hlavním kontraktorem či subkontraktorem.

Mohlo by vás zajímat:
Caterpillar vymýšlí bagry budoucnosti
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
V Kodani vzniká unikátní spalovna se sjezdovkou