Vláda by o limitech mohla jednat v létě

Ministr průmyslu Jan Mládek (vlevo) a generální ředitel Severočeských dolů Ivo Pěgřímek na lomu Bílina. Foto: MPO

O případném prolomení či zachování těžebních limitů těžby hnědého uhlí v Ústeckém kraji by vláda mohla začít jednat v červnu nebo v červenci. Řekl to dnes ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) v pořadu Partie TV Prima. V případě lomu Bílina, kde těží Severočeské doly vlastněné firmou ČEZ, Mládek nepředpokládá složitou diskusi. Naopak  složitou debatu očekává v případě lomu ČSA, kde těží Severní energetická.

Ministerstvo průmyslu zpracovalo pro novou surovinovou politiku státu čtyři možnosti – vedle úplného prolomení limitů jejich úplné zachování a také prolomení jen v dole Bílina, kde by to neohrozilo žádná lidská sídla. Další varianta je posunutí limitů v dole Bílina a částečného prolomení v dole ČSA. To by znamenalo zbourání zhruba 170 domů v Horním Jiřetíně.

Ministerstvo průmyslu má do konce června za úkol zpracovat sociálně ekonomické dopady čtyř variant těžby uhlí v severních Čechách, včetně bezpečnostních dopadů.

Pokud budou limity prolomeny, musí být kompenzace za zbourané domy podle ministra velmi velkorysé. Vyplácet by je měl subjekt, který bude uhlí těžit. „Jediná věc, která je samozřejmě mimořádně citlivá, jestli má být možnost vyvlastňování, a to by bylo předmětem další diskuse, pokud se budeme bavit o prolamování limitů na dole ČSA,“ uvedl Mládek.

Mládek poznamenal, že limity dnes mají pouze symbolický význam. „Já nechci říkat, že limity nejsou důležité, ale ony nejsou důležité moc z faktického hlediska, spíše ze symbolického hlediska, protože ony jsou tím prvním malým krůčkem na dlouhé cestě k eventuálnímu pokračování těžby,“dodal.

Podle Mládka je důležité upozornit na rozdíl mezi rokem 1991, kdy vláda Petra Pitharta limity zavedla, a rokem 2015. V roce 1991 bylo klíčovým problémem v severních Čechách špatné ovzduší a emise CO2, SO2. Proto byl udělány limity, byl pocit, že těžba uhlí se musí omezit. „Dneska máme problém úplně jiný. Dneska hlavní problém v té oblasti je nezaměstnanost, nejistá, nejistá budoucnost a proto, proto najednou ty priority jsou o něco jiné,“ podotkl ministr s tím, že emise se v zásadě již vyřešily a priority se tak posunuly.

Mládek připomněl, že 40 procent Čechů je závislých na centrálním zásobování teplem a z toho asi 2,5 milionu na zásobování teplem, kde teplárny používají hnědé uhlí. U čtvrtiny obyvatelstva eventuálně hrozí, že by zásobování teplem mohlo být dražší. Není samozřejmě pravda, že hrozí, že budou mrznout. V současné době není problém získat alternativní energie, ale ty alternativy jsou zpravidla dražší a jestli v současné době máme nějakou potíž v odpojování se od centrálního topení, tak jsou to spíše ti, kteří používají plynové kotelny.

Odboráři a zástupci zaměstnavatelů podporují plné prolomení limitů. Proti bourání domů kvůli uhlí jsou šéfové tří koaličních stran.