Vláda chce více informací o OKD

Vláda Bohuslava Sobotky. Foto: iUHLI.cz

Ministři potřebují pro rozhodnutí o OKD další podklady od vlastníků. Foto: iUHLI.cz

Vláda o dalším postupu v OKD rozhodne až poté, co jí vlastník ztrátové těžební společnosti New World Resources (NWR) poskytne podle dohody během několika dní informace, které si vyžádala. Termín další schůzky zatím stanoven nebyl.

K tomu, abychom mohli předložit nějaký návrh vládě, potřebujeme více informací než dosud,” řekl ministr financí Andrej Babiš (ANO). Vlastník NWR podle něj slíbil, že potřebné informace poskytne během několika dní. Babiš zopakoval, že prioritou státu zůstává zachránit horníky a zabránit propouštění.

Podle ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD) jsou ve hře tři scénáře. Je to státní spoluúčast na záchraně OKD, převzetí firmy státem a insolvence podniku, uvedl ministr na twitteru. V konkurzu firmy podle Mládka vidí stát jistá rizika. „Kdybychom je tam neviděli, tak se s nimi vůbec nebavíme a řeší se to jako jakákoliv jiná firma,” řekl.

Čtěte také:
Paukner: Za OKD stojí stále Bakala
Bakala by se na Ostravsku neměl ukazovat

Pro nás je důležité a kvitujeme, že vláda přestává preferovat jako první variantu insolvenci, ale že je ochotná jednat buď o odkupu, nebo společné restrukturalizaci společně s investory. To je pro nás obrovský posun,” řekl po jednání ČTK mluvčí AHG Roman Pařík. „Navíc je pozitivní, že existuje titul, přes který je možné podpořit těžbu černého uhlí v rámci nějaké přímé státní pomoci,” dodal.

V Evropské unii je jakási možnost, která umožňuje použít veřejné peníze na útlum černouhelného hornictví

To, že případná veřejná pomoc státu dolům není v rozporu s evropskými pravidly, dnes potvrdil i Mládek. „Nechci to zjednodušovat, ale v Evropské unii je jakási možnost do konce roku 2018, která za určitých okolností umožňuje použít veřejné peníze na útlum černouhelného hornictví,” uvedl po jednání. Dodal, že mechanismus je už využíván například v Polsku.

AHG minulý týden uvedla, že pokud se situace kolem OKD nevyřeší co nejrychleji, hrozí neřízená insolvence firmy. Podle ní je proto potřeba nalézt peníze na financování OKD do konce dubna. Firma navrhla, aby se na záchraně OKD podílel stát. Tento návrh má ušetřit minimálně polovinu z 33 miliard korun, které by údajně stála neřízená insolvence OKD. Součástí dohody by mělo být uzavření Dolu Paskov.

Podle Babiše se na dnešním jednání o insolvenci nemluvilo, ale řeč naproti tomu byla o názoru soukromých investorů na OKD, který je evidentně jiný, než má AHG. Ministr financí tak narážel na nabídku miliardáře Petra Pauknera a dalších podnikatelů vůči státu, že budou provozovat OKD, pokud firma projde insolvencí, a zbaví se tak nevýhodných závazků. Mládek ale připomněl, že stát v OKD nevlastní žádný podíl a vůči firmě nemá žádnou pohledávku, takže konkurz iniciovat nemůže.

OKD je ztrátová i přes úsporná opatření. Ve firmě nyní pracuje zhruba 9800 kmenových zaměstnanců, 2500 dodavatelských a 200 agenturních. Ohrožena jsou i místa tisíců lidí v navazujících profesích. NWR loni meziročně prohloubila ztrátu na zhruba šest miliard korun z asi 567 milionů Kč o rok dřív. Spolu s poklesem cen uhlí jsou za tím podle analytiků dopady vysokého dluhu firmy.

Mohlo by vás zajímat:
Brousí si Babiš zuby na OKD?
Paukner pomohl Babišovi. Opravdu zdarma?
Otava a Paukner mají zájem o část OKD