Vláda dnes rozhodne o limitech

Lom Bílina. Foto: sdas.cz

Vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) dnes na výjezdním zasedání v Ústí nad Labem s největší pravděpodobností rozhodne o další těžbě uhlí v severních Čechách. Očekává se, že se ministři vysloví pro prolomení limitů na lomu Bílina, kde těží Severočeské doly ze Skupiny ČEZ.

Na jednání kabinetu budou dva návrhy, o nichž se bude pravděpodobně hlasovat. Protože vládní koalice nemá na prolomení limitů jednotný názor, bude mít zřejmě každý ministr možnost hlasovat pro jeden z návrhů. Oba návrhy počítají s prolomením limitů na lomu Bílina.

Čtěte také: Brabec: Diskuse o limitech bude dramatická

V postoji k využití uhlí z lomu ČSA, který provozuje Severní energetická, se usnesení liší. Jedno z nich počítá s návrhem ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD), aby se rozhodnutí o ČSA odsunulo do roku 2020. Druhé usnesení se omezuje pouze na to, že ministr průmyslu má do konce roku 2020 v rámci vyhodnocení energetické koncepce předložit analýzu potřeb hnědého uhlí.

Ministry budou v krajském městě očekávat horničtí odboráři, kteří se zřejmě hlasitě ozvou. Chtějí jistou práci, kterou jim zajistí pouze prolomení limitů těžby, proto budou v krajském městě demonstrovat. Serveru iUHLI.cz to řekl hornický odborář Jaromír Franta. Protestovat budou také zastánci zachování limitů.

Mohlo by vás zajímat:
Prolomit limity za pět let znamená problém