Doba čtení:1 m, 18 s

AB1

Sobotkova vláda zítra poprvé zasedne mimo Strakovu akademii, do Moravskoslezského kraje pojedou ministři vlakem. Je pravděpodobné, že jedním z důležitých témat bude i situace v OKD. Ještě před odjezdem se řeší roztržka mezi ministry Mládkem (ČSSD) a Babišem (ANO). Ministr financí totiž jede dříve jiným vlakem.

V rámci svého prvního výjezdního zasedání bude vláda jednat v Ostravě společně s Radou Moravskoslezského kraje, primátory statutárních měst a zástupci krajské tripartity. Řešit se budou problémy, které se místního regionu nejvíce dotýkají. Hlavními tématy bude otázka zaměstnanosti a proaktivní opatření pro vytváření nových pracovních míst, kvalita ovzduší, dopravní infrastruktura, podpora investic a zřízení nových průmyslových zón.

Řeč se nepochybně stočí i na situaci v OKD, kterou jako předvoj navštívil ministr průmyslu a obchodu Mládek již v minulém týdnu a po setkání s vedením společnosti a odbory vyjádřil své znepokojení z nelepšící se kondice firmy.

Více o Mládkově cestě si přečtěte zde:
Mládek je znepokojen situací v OKD

Právě Mládek se pustil do kritiky vládního kolegy Babiše za to, že ministr financí nepojede s celou vládou Pendolinem, ale vyrazí dříve sólo spojem Regio Jet. Podle Mládka jde o ukázku nesoudržnosti vlády. Babiš kritiku odmítl s tím, že se na něm chce Mládek pouze zviditelnit, jediným důvodem prý je to, že ministr financí chce ještě před oficiálním vládním programem stihnout jednání s podnikateli. Mezi oběma ministry nejde o první nedorozumění. Střetli se například při přípravě novely horního zákona, když zcela jinak interpretovali společné jednání o zvýšení úhrad z vydobytého nerostu.

O vzájemném nepochopení ministrů Mládka a Babiše čtěte zde:
Ministři se na poplatcích za těžbu neshodli