Vláda má na stole novelu horního zákona

Ilustrační foto: Imagio.cz

 

Vláda se bude v pondělí zabývat novelou horního zákona, která mění rozložení toho, kdo dostane peníze vybrané od těžebních společností na poplatcích z povrchové těžby hnědého uhlí. Nyní jde 75 procent obcím a 25 procent státu. Podle návrhu novely má jít obcím jen 33 procent a zbytek putovat do státního rozpočtu. 

„Materiál pro jednání vlády sice obsahuje návrh nařízení vlády, které bude stanovovat sazby úhrad z vydobytých nerostů, tento návrh má však pouze informativní charakter. Vlastní návrh nařízení vlády bude předložen vládě samostatně,“ řekl ČTK Miroslav Kynčl z tiskového odboru MPO. Podle něj bude termín záviset na tempu projednávání novely ve Sněmovně a v Senátu. Nařízení by mohlo nabýt účinnosti k 1. lednu 2016.

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) loni v dubnu navrhoval zvýšit poplatek z hnědého uhlí desetinásobně. Ministerstvo průmyslu plánuje vládě předložit návrh vládního nařízení se zhruba dvojnásobným navýšením, který prosazuje ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). Nyní těžaři odvádějí 1,5 procenta z tržní ceny uhlí.

Změna má přinést do státní kasy o 427 milionů korun více než v roce 2013, na příjmy rozpočtů obcí má mít neutrální dopad. V roce 2013 získaly obce z poplatků zhruba 450 milionů korun a státní rozpočet 150 milionů korun. Ze samotné těžby hnědého uhlí šlo obcím asi 200 milionů Kč a státu 66 milionů korun.

Novela počítá i se zvýšením úhrady z dobývacích prostor s povolenou těžbou na 1000 Kč za hektar za rok. Příjem z těchto úhrad má nadále v plném rozsahu patřit obcím. MPO slibuje, že obce díky tomu získají ročně namísto 14 milionů až 100 milionů korun.