Vláda odložila jednání o jádru

Jaderná elektrárna Dukovany. Foto: ČEZ

Vláda dnes odložila projednávání Národního akčního plánu rozvoje jaderné energetiky v ČR, který vytvořila ministerstva průmyslu a financí. Plán detailně analyzuje možnosti rozvoje jaderné energetiky v Česku s ohledem na možné příležitosti, ale také rizika tohoto rozvoje. Vyplývá to z informací webu vlády.

Miroslav Kynčl z tiskového odboru ministerstva průmyslu dnes serveru iUHLI.cz sdělil, že k reálnému projednání materiálu dojde až v návaznosti na projednávání Aktualizované státní energetické koncepce (ASEK). Podle původního plánu měla být energetická koncepce vypracována do konce roku 2014 a jaderný plán do konce letošního ledna, dodal.

Plán vychází z Aktualizace státní energetické koncepce (ASEK) a byl zpracován v mezích jejího strategického zadání, které rozvádí do konkrétních realizačních kroků. Z materiálu vyplývá, že je žádoucí neodkladně zahájit přípravu výstavby jednoho jaderného bloku v Dukovanech a jednoho bloku v Temelíně s možností rozšíření na dva bloky v obou elektrárnách.

V materiálu jsou detailně uvedeny možné varianty výstavby nových jaderných bloků. První možností je investice prostřednictvím stávajícího majitele a provozovatele jaderných elektráren společností ČEZ, případně její stoprocentně vlastněnou dceřinou společností. Druhá varianta je investice prostřednictvím privátního investorského konsorcia, tzn. sdružení investorů s cílem dosažení určitého cíle a třetí možností je přímá výstavba ze strany státu prostřednictvím nově založeného státního podniku.

ČEZ zrušil loni v dubnu tendr na dostavbu dvou nových bloků Jaderné elektrárny Temelín, protože stát neposkytl finanční garanci. O od té doby se o dostavbě jaderných zdrojů dál mluví. ČEZ považuje projekt nového jaderného zdroje v Česku za důležitý pro energetickou bezpečnost státu, stavbu ale nelze zahájit, dokud pro ni nebudou existovat stabilní podmínky.