Vláda podpoří polygon na bývalé výsypce

Testovací centrum vybuduje německá automobilka BMW. Foto: BMW

Německá automobilka BMW získá na vybudování testovacího centra na bývalé výsypce Sokolovsku investiční pobídku od státu až 528,75 milionu korun. Udělení podpory schválila vláda.

Lokalita pro projekt se využívala jako výsypka při těžbě hnědého uhlí a po ukončení těžby začala společnost Sokolovská uhelná s rekultivací. Karlovarský kraj už slíbil, že vybuduje napojení silnic a zázemí pro vývojové centrum, uvedla MF Dnes.

Čtěte také:
BMW bude zkoušet auta na výsypce dolu
Seznamte se s gigantem

BMW plánuje během sedmi let investovat do vybudování technologického centra pro vývoj vozidel a asistenčních systémů 2,55 miliardy korun. Příjemcem investiční pobídky bude nově založená dceřiná společnost, která v Sokolově vybuduje technologické centrum se zaměřením na vývoj vozidel a asistenčních systémů řidiče. Skupina BMW již vyvíjí metody vysoce automatizovaného, respektive autonomního řízení vozidel v centrech v Mnichově a ve francouzském Miramas.

Investice má vytvořit minimálně 250 nových pracovních míst v okrese Sokolov. BMW v červnu uvedlo, že chce nejpozději do konce roku 2019 získat stavební povolení. Nové zkušební centrum se bude rozkládat na ploše přibližně 500 hektarů severně od Sokolova. Centrum má zahájit provoz do konce roku 2022.

 „V současné době máme zpracovanou projektovou dokumentaci a budeme žádat o stavební povolení s tím, že bychom chtěli v dubnu příštího roku začít příjezdovou komunikaci budovat. To znamená, že na začátku roku by se po vydání stavebního povolení mělo uskutečnit výběrové řízení na zhotovitele,“ uvedla hejtmanka Jana Mračková Vildumetzová.

Náklady se podle odhadů vyšplhají zhruba na 100 milionů korun, přičemž kraj by měl 97 procent částky získat ze Státního fondu dopravní infrastruktury coby strukturálně postižený kraj. Hejtmance už to potvrdil ministr dopravy Dan Ťok.

Mohlo by vás zajímat:
Dvousetmetrovému obrovi ušili nový kabát
Tohle monstrum zvládne i dítě
Hnědé uhlí jako přírodní hnojivo