Vláda potřetí odložila antifosilní zákon

Ministr průmyslu Jan Mládek a premiér Bohuslav Sobotka (oba ČSSD).

Ani napotřetí vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) neschválila antifosilní zákon, jeho projednávání ministři opět odložili. Zákon by měl do budoucna snížit závislost Česka na takzvaných fosilních palivech, mezi které patří například zemní plyn a uhlí.

„Podle dostupných informací, uvedený zákon v podstatě uvádí do života cíle Státní energetické koncepce v oblasti snižování závislosti energetického mixu na pevných palivech,“ sdělil serveru iUHLI.cz analytik Petr Hlinomaz.

Dodal, že návrh zákona se dle dostupných informací podstatně neodchyluje od termínů a míry snižování využití uhlí, jak byly nastaveny v energetické koncepci (především v případě optimalizovaného scénáře), nemusí to znamenat nějaký podstatný zvrat. S útlumem využití uhlí se v koncepci postupně počítá s přihlédnutím udržení co nejlepší nezávislosti na externích zdrojích. „Může to sehrát určitou roli v postoji k zachování, nebo prolomení těžebních limitů a odpovídající by bylo asi zachování limitů, nebo jen jejich omezené prolomení. Zřetelnější vliv by mělo například zkrácení termínů nebo zpřísnění limitů pro snížení emisí a podobně,“ uvedl Hlinomaz.

Čtěte také: Jak uhlí, ropa a plyn zachránily krajinu

Analýza ministerstva životního prostředí shrnuje hlavní principy, na kterých by mohla být zákonná úprava postavena. Hodnotí také různé varianty, zda by naplnily programové prohlášení vlády. Ministerstvo uvádí, že Česko je nyní závislé na fosilních palivech zhruba z osmdesáti procent. Ukazatel má ale postupně klesat. Ze Statní energetické koncepce vyplývá, že by tato závislost měla do roku 2030 postupně klesnout na 66 procent a do roku 2040 pak na 56 procent.

Analýza obsahuje tři varianty, jak k omezení fosilních paliv dospět. Varianta, kterou doporučuje ministerstvo životního prostředí, počítá s přijetím nového zákona. Ten by obsahoval dílčí cíle stanovené do roku 2020, respektive 2030 a dlouhodobý cíl do roku 2050. „Zákon může být asi spíše impulzem pro další rozvoj využití jiných energetických zdrojů nebo pro jejich kombinované využití,“ naznačil Hlinomaz.

Mohlo by vás zajímat:
Ministři schválili energetickou koncepci
Pačes: Lidé potřebují jistotu dodávek energie