Doba čtení:1 m, 17 s
Těžba uhlí
Ilustrační foto: Imagio.cz

Dlouho očekávané rozhodnutí o prolomení či zachování limitů těžby hnědého uhlí v severních Čechách by mělo padnout na pondělním výjezdním zasedání vlády v Ústí nad Labem. Podle dvou dobře informovaných zdrojů serveru iUHLI.cz se prolomí limity na lomu Bílina, o lomu ČSA se rozhodne později.

O limitech jednala již počátkem týdne koaliční rada. Podle informací serveru iUHLI.cz by ministři o limitech měli v krajském městě hlasovat. V případě lomu ČSA, který provozuje soukromá společnost Severní energetická, by měli rozhodnutí odložit. Termín zatím není znám. Limity na lomu Bílina, kde těží Severočeské doly, mají být prolomeny ještě letos.

Já se domnívám, že je možné, aby byly prolomeny limity na lomu Bílina, protože tam nic nestojí v cestě tomu, aby se pokračovalo v těžbě,“ uvedl nedávno Sobotka. Nikdo podle něj nezpochybňuje to, že uhlí z Bíliny bude potřeba. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) prý neměl na jednání koaliční rady k navrhované variantě námitky.

Čtěte také: Neslibuj a konej, vzkazuje Mostecko Sobotkovi

Možná nejsledovanější rozhodnutí vlády tak padne přímo v kraji, jehož budoucnost je s další těžbou uhlí bezprostředně spojena. Vláda na své zasedání pojede vlakem. Jednání odstartuje už během cesty ve speciálním konferenčním voze.

Ministry budou v krajském městě očekávat horničtí odboráři, kteří se zřejmě hlasitě ozvou. Chtějí jistou práci, kterou jim zajistí pouze prolomení limitů těžby, proto budou v krajském městě demonstrovat. Serveru iUHLI.cz to řekl hornický odborář Jaromír Franta.

Mohlo by vás zajímat:
Horníci bojují o limity i o metry