Doba čtení:1 m, 4 s
Ilustrační foto: SHO
Ilustrační foto: SHO

Před Strakovou akademií v Praze bude na Den horníků živo. Na středu 9. září se tam chystá další hornická demonstrace, tentokrát kvůli odchodu do důchodu.

Vláda se na výjezdním zasedání v Ostravě 22. července neshodla na návrhu, aby horníci, kteří pod zemí odpracovali určitý počet směn, mohli odejít o pět let dříve do důchodu. Záměr tehdy ostře zkritizoval ministr financí Andrej Babiš (ANO). Považuje jej za podporu soukromé firmy OKD. Argumenty o zdravotním stavu horníků má za nepodložené. Takže se horníci rozhodli přijet ministrům z očí do očí říci, co si o tom myslí.

[box] Čtěte také: Horníci demonstrovali, Babiš jim zamával [/box]

Před úřad vlády přijedou horníci OKD Ostrava v uniformách a fáračkách a s transparenty. „Předpokládáme, že vláda bude pokračovat v jednání o hornických důchodech, které odložila na zasedání v Ostravě a že konečně skoncuje s mezinárodní ostudou, kdy český horník jako jediný v Evropě nemá nárok na dřívější odchod do starobního důchodu. Jiné civilizované evropské státy zdraví horníků chrání omezením doby práce v podzemí a dřívějším odchodem do důchodu,“ řekl E-sondám předseda SHO OKD a místopředseda Odborového svazu pracovníků hornictví, geologie a naftového průmyslu Jaromír Pytlík.

[box] Mohlo by vás zajímat: Babiš nechce platit horníkům dřívější důchody[/box]