Vlastníci OKD chtějí od státu miliardy

Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). Foto: MPO

Podle ministra Mládka je jasné, že hlubinná těžba černého uhlí skončí, jde jen o horizont. Foto: MPO

Většinoví majitelé OKD sdružení ve skupině věřitelů Ad Hoc Group (AHG) včera předložili vládě návrh dalšího postupu. Žádají záruky na budoucí výdaje ve výši 15 až 19 miliard korun a ještě navrch vyplacení 5,4 miliardy korun.

Tento plán se příliš nelíbí ministrovi průmyslu a obchodu Janu Mládkovi (ČSSD). „Oni v zásadě chtějí neomezené záruky za všechny budoucí výdaje. Tahle nabídka se nám ne zcela líbila,“ řekl Hospodářským novinám ministr.

Čtěte také:
Mládek: Vlastníkům OKD jsme nic neslíbili
Paukner a Krúpa jsou ochotni spolupracovat

Ve hře je několik scénářů řešení krize společnosti, která se od roku 2011 potýká s celosvětovým poklesem cen uhlí a vysokými náklady na těžbu, jež ji v posledních letech dostaly do miliardových ztrát. AHG chce dohodu se státem na restrukturalizaci dolů nebo přímý odkup. Požaduje rychlé uzavření dohody, v opačném případě hrozí insolvencí.

Všechny varianty jsou stále ve hře
Vláda zatím AHG žádnou spoluúčast na stabilizaci dolů neslíbila. Podle ministra Mládka jsou všechny varianty minimálně na stejné úrovni. „Není pravda, že insolvence je mimo hru. Já preferuji řešení s nejmenšími náklady pro stát,“ uvedl k variantě, kterou upřednostňují obchodníci s uhlím Petr Paukner a Petr Otava spolu s Martinem Ulčákem. Společnost chtějí očistit a některé doly potom ještě pět let provozovat.

Podle Mládka může stát v insolvenčním řízení hrát i přímou roli pomocí státního podniku Diamo. Ten spravuje již zavřené doly na Ostravsku. „Dovedu si představit, že podá konkurenční nabídku. Ale to bude předmětem dalšího jednání,“ řekl ministr. „Vzhledem k tomu, že pánové chtějí do všeho vstoupit až po insolvenci, je to zatím debata, co by bylo kdyby za nějakých šest měsíců,“ dodal.

Severní Morava se musí připravit na dobu po uhlí, která nastane za sedm až deset let

Za ideální pro český stát považuje Mládek nabídku slovenského investora Pavola Krúpy, jehož skupina Arca Capital disponuje třemi procenty akcií v NWR, mateřské firmě OKD. Krúpa navrhuje, že doly koupí přímo a bude provozovat těžbu bez pomoci státu. „Mám ale obavu, že je to příliš krásné, aby to mohla být pravda,“ míní ministr.

Poslední možností je znárodnění společnosti. „Je to ale jen jiný název pro odkoupení pohledávek věřitelů za přijatelnou cenu,“ řekl Mládek. Největší problém při takovém řešení vidí v tom, jak by se společnost OKD ocenila a kdo by to udělal.

Ať už vláda nakonec zvolí jakoukoli variantu, je podle Mládka jasné, že hlubinná těžba uhlí v Česku na 90 procent končí. „Bavíme se pouze o horizontu. Severní Morava se musí připravit na dobu po uhlí, která nastane za nějakých sedm až deset let,“ sdělil ministr Mládek. Na největší problémy se musí připravit města Karviná, Havířov a Orlová.

Mohlo by vás zajímat:
Zeman: Nejlepší by bylo OKD znárodnit
Důl v Kanadě sází na gastarbeitry
Těžaři na krutém severu bojují o přežití