Doba čtení:2 m, 28 s
Čína je hlavní hnací silou regionálního a celosvětového využívání uhlí a během první poloviny roku 2023 zvýšila dovoz energetického uhlí o více než 70 procent oproti stejnému období roku 2022. Foto: pixabay.com

Vlna veder v Číně, Japonsku, na Tchaj-wanu a v Jižní Koreji zřejmě v nadcházejících týdnech zvýší spotřebu uhlí pro výrobu elektřiny na novou úroveň, což v regionu, na který připadá více než 60 procent světových emisí uhlí, povede k dalšímu zvýšení znečištění.

Úřady v Japonsku a jižní Číně nedávno vyzvaly domácnosti a podniky, aby omezily spotřebu energie a ochránily tak elektrické sítě před dalším zatížením, ale očekává se, že prudký nárůst teplot povede k většímu využívání energeticky náročných klimatizací v celém regionu, napsal server msn.com.

Podle údajů společnosti Refinitiv předpovědi pro Peking, Hongkong, Japonsko, Tchaj-wan a Jižní Koreu očekávají v nadcházejících týdnech teploty výrazně vyšší, než jsou místní dlouhodobé průměry. V oblastech kolem Pekingu, Tokia a Tchaj-peje budou v červnu, červenci a srpnu teploty o 4 a více procent vyšší než dlouhodobé průměry. V Soulu a Hongkongu se očekávají průměrné teploty přibližně 3,4 procenta nad normálem, což všechny regiony během léta řadí do pásma 20 až 30 stupňů Celsia (80 až 90 stupňů Fahrenheita).

Pokud se tyto teploty udrží i v nadcházejících měsících, budou výrazně vyšší než teploty, které byly v těchto zemích zaznamenány již v minulých letech, a pro mnohé z nich budou bez použití klimatizace nepříjemné pro každodenní život.

Müller: Energetická krize ještě neskončila

Podle Mezinárodní energetické agentury (IEA) patří Čína, Japonsko a Korea k velkým uživatelům klimatizačních zařízení, na něž připadá necelá polovina instalovaných klimatizačních jednotek na světě. A lze očekávat, že majitelé klimatizačních jednotek je budou používat i v období úmorných veder, bez ohledu na prosby místních úřadů o šetření spotřebou energie.

To znamená, že výrobci elektřiny budou v nadcházejících měsících očekávat vyšší poptávku po elektřině ze strany domácností, bytů a podniků a podle toho budou zvyšovat spotřebu energie. Podle think tanku Ember Čína vyrábí zhruba 60 procent elektřiny z uhlí, Japonsko a Jižní Korea 30 procent a Tchaj-wan přibližně 43 procent, takže uhlí bude hlavním motorem výroby elektřiny v každé zemi, zejména v noci, kdy se zastaví výroba solární energie.

Souhrnné emise z výroby elektřiny z uhlí v Číně, Japonsku, Jižní Koreji a na Tchaj-wanu v roce 2022 dosáhly 4,9 miliardy tun oxidu uhličitého (CO2) a v roce 2023 by mohly překročit 5 miliard tun, pokud se udrží vysoká úroveň využívání uhlí.

Čína je hlavní hnací silou regionálního a celosvětového využívání uhlí a během první poloviny roku 2023 zvýšila dovoz energetického uhlí o více než 70 procent oproti stejnému období roku 2022, ukazují přepravní údaje společnosti Kpler.

Japonsko, Jižní Korea a Tchaj-wan snížily od počátku roku dovoz uhlí ve srovnání se stejným obdobím roku 2022, ale samotný rozsah Číny znamená, že její zvýšená tonáž více než převažuje nad poklesem dovozu zaznamenaným jinde ve východní Asii.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa