Vršanská uhelná podala žalobu na aktivisty

Aktivisté stroj obsadili loni 29. října a navzdory policejním výzvám na něm setrvali dva dny. Foto: Facebook

Společnost Vršanská uhelná patřící do skupiny Sev.en Energy podala žalobu na osm aktivistů, kteří loni na podzim vlezli na rypadlo v lomu Vršany u Mostu a několik dní ho odmítali opustit. Firma po nich chce za způsobenou újmu sedmdesát tisíc korun.

Aktivisté stroj obsadili loni 29. října a navzdory policejním výzvám na něm setrvali dva dny. Vršanská uhelná se před několika měsíci pokusila peníze vymoci nejprve zasláním předžalobní výzvy. Na tu však aktivisté nereagovali. Proto přišla na řadu žaloba.

Čtěte také:
Zahraniční aktivisty budou stíhat doma
Založil Greenpeace, dnes fandí fosilním palivům

„Vršanská uhelná podala u Okresního soudu v Mostě žalobu o zaplacení částky 70 509 korun odpovídající újmě, kterou Vršanské uhelné způsobili aktivisté neoprávněným vstupem do dobývacího prostoru a obsazením kolesového rypadla,“ sdělila portálu iDNES.cz mluvčí společnosti Eva Maříková. Vyjádření aktivistů se redakci idnes.cz získat nepodařilo.

Báňský úřad uložil aktivistům za neoprávněné vniknutí do dobývacího prostoru pokuty od deseti do patnácti tisíc korun. Všichni proti tomu následně podali odpor. Nebyli však úspěšní. Platí tak původní sankce.