Vršanská uhelná umožnila studentům vyzkoušet znalosti

Doba čtení:1 m, 45 s

Studenti si v praxi mohli prohlédnout práci řezacího stroje CNC Vanad. Foto: vanad.cz

Studenti třetího ročníku maturitního oboru Střední technické školy Most si mohli své teoretické znalosti vyzkoušet přímo v provozu těžební společnosti Vršanská uhelná. Mohli si vyrobit předměty rozličných tvarů, jejichž technický nákres připravili během vyučování.

Spolupráce těžební společnosti a střední školy má především podpořit technické vzdělávání a zapojením studentů do praxe přímo ve výrobě zatraktivnit studium technických oborů. „Technické obory jsou pro studenty náročné a je velmi těžké vzbudit a hlavně udržet u studentů zájem o probíranou látku. Každou praxi, při které si studenti mohou osahat a prohlédnout to, co se v hodinách učíme, velmi vítám,“ uvedl pro Homér učitel technického oboru Martin Makovský.

Čtěte také:
Mostecko se stane zásobárnou vody
Na zaplavení lomu ČSA bude chybět až 1,7 miliardy

„Podobné akce, jako byla dnešní exkurze, pořádáme především proto, abychom u mladých lidí vzbudili zájem o techniku. V současné době je po absolventech technických oborů velká poptávka a máme o ně samozřejmě zájem i v naší firmě. Když se kluk nadchne pro obor už na střední škole, je pravděpodobné, že u něj zůstane a v regionu přibyde další technik hledající uplatnění. To je důvod, proč se snažíme, aby studenty učení bavilo a exkurze spojené s praxí jim v naší firmě umožňujeme,“ vysvětlil technický ředitel těžebních společností Sev.en Energy Petr Procházka.

Studenti si v praxi mohli prohlédnout práci řezacího stroje CNC Vanad. Stroj, který umí ze železa vyřezat potřebný náhradní díl s maximální přesností, v hale strojní údržby v lokalitě Hrabák Vršanské uhelné využívá údržba v obou těžebních společnostech, včetně úpravny uhlí. Obsluhu obstará jeden proškolený člověk, který je ve spojení s technology. „Studenti během vyučování připravili výkresovou dokumentaci. Obsluha stroje ji převedla v příslušném softwaru a odeslala ji přímo do paměti stroje. Studentům jsme na místě vysvětlili postup výroby jimi navržených dílů. Vyřezané díly si studenti odnesli s sebou,“ popsal Přemysl Duchoslav, technolog strojní údržby Vršanské uhelné.

Mohlo by vás zajímat:
TOP 10 největších uhelných dolů
TOP 10 navždy bohatých
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu