Vúpek Economy ve studii upravila údaj o uhlí

IMAGIO Chvaletice ČD Cargo

Ilustrační foto: Imagio.cz

Expertní společnost Vupek Economy, která vypracovala pro ministerstvo průmyslu a obchodu dlouhodobou prognózu trhu s uhlím v Česku, upravila statistický údaj ve své analýze. V tabulce s názvem projekce potřeb hnědého uhlí podle sektorů jeho užití s promítnutím úspor je nově 38,11 milionů tun uhlí. Původně to bylo zhruba 43 milionů tun. Informaci serveru iUHLI.cz potvrdil Ladislav Pelcl z Vupek Economy.

MPO studii Vupek Economy zveřejnilo na svých webových stránkách v pondělí. Jedná se o obsáhlý materiál čítající téměř 70 stran. Ze závěrů studie vyplývá, že zrušení těžebních limitů je pro pokrytí prokázaných potřeb hnědého uhlí nezbytné, a to na dolu Bílina i na dolu ČSA. Ukázala také na nedostatek tříděného hnědého uhlí ve všech variantách těžeb i na schodkovost bilance potřeb a zdrojů ostatních druhů „teplého“ hnědého uhlí (hruboprachů) pro teplárny.

Studie vyvolala ostré reakce. Kritizovalo ji například Teplárenské sdružení ČR. Zveřejněním dat za rok 2013 mohla být podle teplárníků porušena práva dotyčných subjektů na ochranu dat, která od nich získává ministerstvo v rámci pravidelných statistických šetření. „Postup ministerstva v této záležitosti jsem nepochopil. Mohli počkat pár dní, než se studie prodiskutuje a odladí se chyby, na zveřejnění bylo času dost. Tohle opravdu vůbec ničemu nepomohlo,“ sdělil serveru iUHLI.cz ředitel Teplárenského sdružení ČR Martin Hájek.

Například společnost Carbounion Bohemia, kterou vlastní největší tuzemský obchodník s uhlím Petr Paukner, ale s definicí současné situace na trhu s hnědým uhlím popsaným ve studii Vupek Economy souhlasí. V predikci budoucnosti se však prý studie mýlí.

Paukner chválí i kritizuje ministerskou studii

Bilance potřeb a zdrojů hnědého uhlí podle dolů ukázala na vysokou poptávku po uhlí z dolu Bílina, značně nad její těžební možnosti, popřípadě s dopadem na zkrácení její životnosti a dále na přetěžování Vršanské uhelné, v obou případech jako výsledek přesunů poptávky velkých spotřebitelů uhlí na tyto doly, v důsledku omezování těžby na lomu ČSA a lomu Jiří v Sokolovské uhelné.

Studie byla zpracována na základě smlouvy o dílo mezi MPO, odborem hornictví a VUPEK-ECONOMY z března 2015. Bude jedním z podkladových dokumentů MPO k Analýze potřeb uhlí pro teplárny a energetiku ČR. Ministerstvo vyjádřilo některé výhrady týkající se metodologie použití scénářů spotřeby a požádalo autory o úpravy a taktéž doplnění některých chybějících dat.

Další studie, která se bude zabývat socioekonomickými dopady, by měla být hotova do konce června, pro MPO ji připravuje poradenská společnost PricewaterhouseCoopers. Další materiál o dopadech na životní prostředí má být hotov do srpna.

Mohlo by vás zajímat

Ministerská studie vyvolala ostré reakce