Výbuch v čínském dole má už 15 obětí

cchung-cching-wikipedia-tan-wei-liang-byorn_compressed

Výbuch otřásl dolem, který se nachází v západočínském regionu Čchung-čching, kterým protéká Jang-ce . Foto: wikipedia.org Tan Wei Liang Byorn

Při výbuchu plynu v uhelném dole na jihozápadě Číny včera zahynulo 15 horníků. Dalších 18 je jich nezvěstných, informovala agentura Nová Čína.

V době výbuchu pracovalo v podzemí 35 havířů. Pouze dvěma se podařilo dostat se včas na povrch bez větší úhony. Výbuch otřásl krátce před polednem místního času dolem, který se nachází v rychle se rozvíjejícím západočínském regionu Čchung-čching. Místo neštěstí prohledává více než 200 záchranářů, hasičů, policistů a důlních odborníků.

Čtěte také:
Výbuch uvěznil v dole čínské horníky
Při neštěstí v čínském dole zahynulo sedm lidí

Provoz musely v oblasti přerušit všechny ostatní uhelné doly, aby podstoupily zkoušky bezpečnosti. Soukromý důl, ve kterém k neštěstí došlo, měl povoleno těžit až 60 000 tun uhlí ročně.

Čína je největším světovým producentem i spotřebitelem uhlí. Neštěstí v tomto sektoru jsou poměrně častá. V roce 2014 při nehodách v uhelných dolech registrovaly čínské úřady 931 úmrtí, zahraniční experti jsou ale přesvědčeni, že bilance je ještě vyšší.

Uzavření mnoha nebezpečných dolů v Číně v posledních letech počet úmrtí horníků snížilo. Čínské úřady oznámily, že plánují z bezpečnostních důvodů uzavřít dalších více než 1000 zastaralých dolů.

Mohlo by vás zajímat:
Ze starého lomu je špičkové golfové hřiště
VIDEO: Jezero Most napuštěné za minutu
Po bagrech zůstaly mokřady a čistá voda