Vyhraje bitvu jádra s uhlím nakonec plyn?

Doba čtení:1 m, 38 s

Tuzemský energetický mix se bude měnit. To je jisté. Podle Státní energetické koncepce má výrazně posílit jádro, naopak na ústupu je uhlí. Kolik elektřiny a z jakých zdrojů se u nás bude vyrábět v příštích desetiletích, je však stále ve hvězdách. Klíčovým problémem totiž je, že ač panuje jakási všeobecná shoda na rozvoji jaderné energetiky, nikdo zatím neřekl, kdo jej zaplatí.

Kvůli těmto nejasnostem stále není dořešena otázka prolomení limitů povrchové těžby uhlí. Ministr Mládek několikrát zopakoval, že navrhuje odložit rozhodnutí o prolomení limitů na lomu ČSA právě kvůli nejasné budoucnosti jaderné energetiky v Česku. Výsledkem by totiž mohl být i nedostatek energie, který by pak musel být řešen za pomoci plynu. Toho se Mládek bojí. Plyn považuje za nejdražší zdroj, a proto na rizika upozorňuje.

Jiné zdroje však naznačují, že nástup plynu nemusí být ani zdaleka nějakým scénářem z oblasti science fiction. Mládkův náměstek Eduard Muřický serveru iUHLI.cz řekl, že pokud se nepodaří včas postavit energetické zdroje, především jaderné, bude třeba situaci rychle řešit například paroplynovými elektrárnami.

Velkým zastáncem plynu je i analytik Michal Šnobr. Cestu stavby dalších paroplynových elektráren považuje za naprosto reálnou a prý se nakonec stane jedinou možnou. Postavit výkon v plynu je podle Šnobra násobně levnější než jádro (min. desetkrát) a bez časového a technologického rizika.

Analytik předpovídá, že plyn porazí uhlí i jádro, protože má o polovinu nižší emise a případnou infrastrukturu lze postavit během 2 až 4 let. Šnobr tvrdí, že vyšší provozní náklady paroplynových elektráren budou kompenzovány jejich levnější, rychlou a bezpečnou výstavbou.

Může jít zatím pouze o představy, které nedojdou naplnění. Ovšem v každém případě by bylo na místě, aby se téma plynu stalo urychleně předmětem veřejné debaty. Zatímco o uhlí a jádru se totiž diskutuje velmi čile a vzrušeně na všech úrovních, plyn zůstává v ústraní. Tuzemské zkušenosti s fotovoltaikou jsou přitom varováním před případnými urychlenými energetickými veletoči.

Mohlo by vás zajímat:
O uhlí z lomu ČSA rozhodnou Dukovany
Expert ANO: Uhlí může vydržet dlouho