Výhrůžky vládě kvůli Bílině

Ilustrační foto: Oldřich Hájek

Ilustrační foto: Oldřich Hájek

 

Nejenom případné prolomení limitů na dole ČSA, ale i těch na Bílině, je trnem v oku ekologickým aktivistům. Podle textu, který na serveru ekolist.cz publikoval Martin Říha, si prý vláda koleduje o další listopad 89.

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) seznámil před několika týdny veřejnost s návrhem, aby byly zatím prolomeny územní limity pouze na dole Bílina, který patří Severočeským dolům. O Mládkově návrhu by měla vláda rozhodnout na podzim. Případné prolomení limitů na dole ČSA, které by znamenalo zbourání části Horního Jiřetína, navrhuje Mládek odložit o pět let.

Tento návrh byl vnímán jako přijatelný kompromis, protože rozšíření těžby na Bílině nevyžaduje bourání lidských sídel. Mládek při oznamování záměru uvedl, že bez uhlí z lomu Bílina nebude zajištěno zásobování tepláren a prolomení neznamená velký zásah do krajiny. „Není tam jediný dům, z kterého by se někdo musel vystěhovat. Je dohoda starostů z okolních vesnic s těžaři,“ dodal ministr s tím, že Severočeské doly mají všechny potřebné pozemky vykoupené.

Reakce na Mládkův návrh si přečtěte zde:
Odložení těžby na ČSA je špatné
Analytici: Mládek navrhl rozumný kopromis
Odborář: Ať si Buřt otevře obálku

Ovšem Martin Říha vidí celou věc jinak. Podle jeho názoru mapa s návrhem rozšíření horní hrany těžby na Velkolomu Bílina, která je součástí podkladové studie pro jednání tripartity, usvědčuje těžaře, MPO a jejich přisluhovače ze lži, když tvrdí, že na tomto velkolomu posunu nestojí nic v cestě. Podle Říhy se těžba díky navrhovanému posunu hrany lomu přibližuje k obci Braňany, a to na její severozápadní, návětrné straně, a k obcím Mariánské Radčice a Lom u Mostu se už nepřibližuje jen od východu, jako při dodržení původních limitů, ale i od jihu. „Lze jen stěží očekávat, že se v nich nezhorší nad přípustné míry hluk i imise prachu a dalších škodlivin, jak požadují hygienické limity,“ píše ve svém článku Říha, podle kterého jsou studie i Mládkův návrh cynické a vrací naši energetiku do předminulého a minulého století.

Mohlo by vás zajímat:
Bílina letos, o lomu ČSA až v roce 2020
Bílina se nebojí
Severočeské doly bojují s prachem