Výrobce rypadel Noen prodělal miliony

Společnost Noen, která se mimo jiné zabývá výrobou rypadel pro povrchovou těžbu uhlí, se loni propadla z předloňského čistého zisku 3,2 milionu korun do ztráty 114,2 milionu korun. Foto: NOEN

Společnost Noen, která se mimo jiné zabývá výrobou rypadel pro povrchovou těžbu uhlí, se loni propadla z předloňského čistého zisku 3,2 milionu korun do ztráty 114,2 milionu korun. Tržby klesly téměř o polovinu na zhruba půl miliardy korun.

Vyplývá to z výsledků zveřejněných ve Sbírce listin. Marketingová ředitelka společnosti Kateřina Rosová řekla, že v letošním roce očekává firma zisk v řádech desítek milionů korun.

Čtěte také:
Rypadlo váží jako 2700 škodovek
České rýpadlo těží křídu v Německu

Předsedou představenstva Noenu je od loňska Jaroslav Veverka mladší, který mimo jiné působí jako statutární ředitel hokejového klubu Piráti Chomutov. Většinovým majitelem firmy Noen i chomutovského hokejového klubu je jeho otec, Jaroslav Veverka starší. Veverka starší dále například vlastní majoritní podíl v inzertní společnosti Annonce.

Vykázaná účetní ztráta byla způsobena souběhem několika negativních faktorů. Z důvodu nepříznivého makroekonomického prostředí došlo k určitému omezení investiční aktivity investorů v oborech podnikání společnosti, a tím i poklesu nově zahajovaných projektů,” uvedl Noen ve výroční zprávě.

To se podle společnosti projevilo tlakem investorů na finální cenu zakázek s negativním dopadem na dosahovanou marži. „Negativní hospodářský výsledek byl dále ovlivněn dokončením některých projektů s víceletou dobou realizace, u kterých byla realizována pouze minimální zisková marže, nebo skončily se zápornou marží. V roce 2016 pak došlo k úplnému účetnímu vypořádání těchto zakázek,” podotkla firma.

Noen loni mimo jiné ve spolupráci se společností Prodeco dokončil zakázku pro Severočeské doly za více než 370 milionů korun nebo odsíření a odprášení kotle v elektrárně Třebovice v Ostravě pro firmu Veolia Energie ČR za 380 milionů korun. Na této zakázce se podílela společnost AC Technologies, která je součástí skupiny Noen.

V listopadu 2016 společnost podepsala ve spolupráci s firmou Prodeco smlouvu se Severočeskými doly na rekonstrukci kolesových rypadel. Dokončena by měla být v říjnu příštího roku. Rosová uvedla, že do roku 2020 má firma nyní zajištěny zakázky v objemu 3,5 miliardy korun.

Představenstvo společnosti Noen se domnívá, že i přes nepříznivé ekonomické výsledky roku 2016 existují odůvodněné předpoklady zlepšení ekonomické situace společnosti již od roku 2017,” dodala ve výroční zprávě firma.

Společnost Noen působí na českém i mezinárodním trhu od roku 1997. Hlavní činností firmy je projektování a inženýring strojů a zařízení pro povrchové dobývání nerostů, transportní zařízení, zařízení pro manipulaci s materiálem a dodávky strojů a zařízení pro skládková hospodářství sypkých hmot.

Mezi dceřiné společnosti firmy patří například Noen Export, která má na starosti vývoz na zahraniční trhy, nebo Noen Bulgaria, jež se soustředí přímo na Bulharsko.

Mohlo by vás zajímat:
Rypadlo KK1300 těží uhlí v dolech Bílina
NOEN staví unikátní rýpadlo pro Bulhary
V šachtě se prohání Batmanovo žihadlo