Doba čtení:2 m, 21 s
Výsledkem práce vyšetřovací komise je mj. trestní oznámení na bývalého premiéra Bohuslava Sobotku a další osoby. Foto: wikipedia.de Olaf Kosinsky

Sněmovní vyšetřovací komise podá v souvislosti s někdejší privatizací těžební společnosti OKD celou řadu trestních oznámení. Čelit jim budou mj. bývalý premiér Bohuslav Sobotka, bývalý majitel OKD Zdeněk Bakala či několik bývalých ministrů.

Trestní oznámení poputuje například na bývalého ministra průmyslu a obchodu Milana Urbana či ministry za ODA Vladimíra Dlouhého a Jiřího Skalického. Trestnímu oznámení budou čelit také Viktor Koláček či tehdejší předseda bývalého Fondu národního majetku Roman Češka. Se závěry zkoumání dnes novináře seznámili členové komise v čele s předsedou Lukášem Černohorským (Piráti).

Čtěte také:

Sobotka byl překvapen, že OKD získal Bakala
Expremiér Špidla vypovídal dvě hodiny

Trestní oznámení na Sobotku a Urbana souvisí s privatizací menšinového státního podílu v OKD v roce 2004. Pozdější premiér Sobotka byl v té době ministrem financí a Urban ministrem průmyslu a obchodu.

Koláček a už zesnulý Otava prodali OKD skupině RPG Industries vedené finančníkem Bakalou. Koláčka a Bakalu komise podezírá podle Černohorského z podvodu. Koláček a Otava totiž podle něho prodali Karbon Invest ještě v době, kdy vyjednávali se státem o prodeji minoritního podílu. „Exkluzivní jednání (s firmou Karbon Invest o prodeji menšinového státního podílu) bylo vedeno jen na základě toho, že stát a vláda žily v domnění, že to prodávají osobám, které jsou spojeny s regionem, nikoli finančnímu žralokovi,“ podotkl Černohorský.

Oznámení na nynějšího prezidenta Hospodářské komory Dlouhého a Skalického se týká 90. let, kdy stát ztratil v černouhelné společnosti většinový podíl. Dlouhý navíc podle Černohorského pochybil, když vložení bytového fondu do společnosti OKD nemělo oporu v tehdejších zákonech. Pokud je tento právní názor správný, bytový fond je podle komise stále v majetku státu. „Existuje právní možnost, že bývalé byty OKD mají v katastru jiného vlastníka, než možná mají dle práva skutečně,“ řekl člen komise, nezařazený poslanec Lubomír Volný. Státní úřady komise už v této věci oslovila, zatím podle něho bez odezvy.

Policie by se mohla v souvislosti s OKD zajímat také o advokáty Radka Pokorného a Richarda Wagnera, a to kvůli stanovisku zaslanému Evropské komisi kvůli prověřování nedovolené státní podpory. Podle komise se mohli oba právníci dopustit podvodu, když zastupovali Karbon Invest a zároveň zpracovali stanovisko pro ministerstvo financí.

Členové komise zkoumali vedle snížení základního jmění černouhelné společnosti ve druhé polovině 90. let a prodeje minoritního státního podílu OKD také plnění závazků nabyvatelem akcií ze smlouvy z roku 2004 a příčiny úpadku OKD v roce 2016. Akcie nástupnické společnosti tehdy převzala státem vlastněná firma Prisko.

Součástí OKD tehdy už nebyly desetitisíce hornických bytů. Za nové majitele bytového fondu vystupovala mezinárodní společnost Round Hill Capital, která sídlí v Londýně.

Mohlo by vás zajímat:

VIDEO: Nejlepší podzemní sklápěčka na světě
Služební auto obra Koloděje
Jsme fosilní civilizace. A ještě dlouho jí budeme