Vyslyší hospodářský výbor volání po stabilitě?

Podle poslance a člena hospodářského výboru Petra Dolínka (ČSSD) je zachování moratoria důležité z důvodu předvídatelnosti práva, která je důležitá pro firmy i zaměstnance. Foto: archiv Petra Dolínka

Členové sněmovního hospodářského výboru se zítra budou mimo jiné zabývat také novelu horního zákona. Minulý týden tak učinil podvýbor pro energetiku, který odmítl snahu ministerstva financí ignorovat původní meziresortní dohody.

Ministerstvo financí chce zrušit moratorium na zvyšování plateb za vydobyté nerosty, jež platí do roku 2021. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO), které novelu předkládá, jej naopak chce dodržet. I proto, že takové je stanovisko Legislativní rady vlády.

„Na Hospodářský výbor jdeme s tím, že jsme se shodli napříč politickým spektrem, že je důležité zachovat stabilitu a předvídatelnost podnikatelského prostředí,“ popsal závěry jednání sněmovního podvýboru pro energetiku minulý týden Vojtěch Munzar (ODS).  Poslanci, kteří se specializují na energetiku, tedy budou podporovat návrh MPO.

Čtěte také:
Nováková: Stabilitu pro těžební firmy zachováme
ČR může podle Novákové odložit jádro

„Podvýbor pro energetiku se většinově postavil za zachování moratoria z důvodu předvídatelnosti práva, která je důležitá jak pro firmy, tak pro zaměstnance, kteří potřebují a zaslouží si své jistoty,“ potvrzuje Petr Dolínek (ČSSD), že v podvýboru panuje shoda skutečně napříč stranami.

Hospodářský výbor evidentně dává hornímu zákonu velkou důležitost. Projednává jej totiž ještě před tím, než jej do sněmovny pošle vláda. Ta jej měla probrat už v únoru, ale nakonec byla novela stažena z pořadu jednání jako neprodiskutovaná. Předloha přitom již měla za sebou úspěšné meziresortní připomínkové řízení i posouzení Legislativní radou vlády.

Poslanci Hospodářského výboru se tak budou rozhodovat mezi snahou „financí“ plnit schodkový rozpočet na příští rok a roky další a snahou „průmyslu“ zachovat stabilní podnikatelské prostředí a předvídatelnost práva. Stejná volba později čeká celou sněmovnu  a senát.

Mohlo by vás zajímat:
Z Dolu Bohumír je hornické muzeum
VIDEO: Znáte toto unikátní hornické muzeum?
Podkrušnohorské muzeum opravilo parní těžní stroj