Vysočina chce čtvrt miliardy na nové kotle

Podle hejtmana Vysočiny Jiřího Běhounka (ČSSD) by mohl kraj žádosti od zájemců přijímat v září nebo říjnu. Foto: ČSSD

Kraj Vysočina požádá ministerstvo životního prostředí takřka o 248 milionů korun na další vlnu dotací na výměnu starých kotlů na tuhá paliva v domácnostech. Vyměnit by za to bylo možné zhruba 2400 kotlů. Podle hejtmana Vysočiny Jiřího Běhounka (ČSSD) by mohl kraj žádosti od zájemců přijímat v září nebo říjnu.

Novou výzvu vyhlásilo ministerstvo životního prostředí 7. ledna. Kraje tak mají možnost do konce března žádat o prostředky na takzvané kotlíkové dotace. Z dotací už nebude možné hradit nákup moderního kotle spalujícího uhlí. Zájem lidí o dotace prověřoval krajský odbor regionálních rozvoje. „Na základě průzkumu odbor regionálního rozvoje doporučil, abychom si zažádali o maximální alokaci 247 717 842 korun,” řekl Běhounek.

Čtěte také:
Kde vezmou statisíce rodin na nový kotel?
Kotle na uhlí už možná bez dotací

V novém dotačním kole bude podle kraje možné podpořit jen nákup kondenzačního plynového kotle, kotle na biomasu s ručním i automatickým přikládáním a tepelného čerpadla. Na jeden kotel by mohli lidé dostat příspěvek až 120 tisíc korun.

Od ledna 2016, kdy bylo na Vysočině zahájeno první kolo dělení dotací na výměnu kotlů v domácnostech, podpořil kraj více než 4600 žadatelů. V součtu rozdělil 488 milionů Kč. Zatímco v prvním kole byly dotace vyčerpané za devět dnů, ve druhé výzvě zahájené loni v říjnu se dostalo i na žádosti doručené za deset měsíců. I v tomto kole už byly všechny peníze rozděleny.

Vysočinu znečišťují lokální topeniště a doprava

Kraj Vysočina patří mezi nejčistší regiony v republice. Ovzduší je ale v některých lokalitách, obdobně jako ovzduší celé České republiky, nejvýznamněji zatíženo prachovými částicemi a dále znečišťujícími látkami jako je benzo(a)pyren a přízemní ozon. Hlavními zdroji prachových částic a benzo(a)pyrenu je právě lokální vytápění domácností a silniční doprava. Jde hlavně o nedokonalé spalování tuhých paliv v kotlích s nižšími výkony, jež jsou často vybaveny domácnosti.

Mohlo by vás zajímat:
Na Špicberkách půjdou emise pod zem
Bývalá šachta vyrábí elektřinu z vody
Google obsadí uhelnou elektrárnu